Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Promieniowanie - definicja, zagrożenia, skutki - WOS

Ostatnio komentowane
.... czm kuźwa mać kłamiecie nie ładnie tak... aha i jeszcze słyszałam że ty była...
bla bla bla sra • 2018-02-23 10:51:52
prprprprprprprprpprrprprprprprprprprprprprprrprprprrpprrprprprprprrrprrrprprprprr
prprprprpr • 2018-02-22 18:08:34
v Chcesz sie pobawic? ;)
Kutas • 2018-02-22 16:52:38
Ale to nudne gówno
Pudźdolf Szary • 2018-02-21 20:00:04
super
agnieszka 14 • 2018-02-21 17:02:42
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Zjawisko radiacji (inaczej promieniowanie) jest obecnie uważane za potencjalne zagrożenie dla człowieka – jest to m.in. związane z tzw. dziurą ozonową, czyli zmniejszającej się ilości ozonu w troposferze. Zmniejszanie się ozonu wynika z działalności ludzi – zanieczyszczania powietrza pewną grupą substancji chemicznych (freonami). Inną przyczyną zwiększonej radiacji jest większa aktywność słońca w emitowaniu promieniowania elektromagnetycznego (nie tylko ultrafioletowego, ale też innych).

Promieniowanie - zagrożenia, skutki

Zanikanie ozonu w troposferze prowadzi do zwiększenia przepuszczalności atmosfery dla promieniowania ultrafioletowego - emitowanego przez Słońce promieniowania, stanowiącego zagrożenie dla istot żywych. Wskazuje się, iż narażenie organizmów ludzi i zwierząt na promieniowanie ultrafioletowe może prowadzić do uszkodzeń genetycznych, zmian nowotworowych, a w konsekwencji do śmierci (częściową ochronę przed promieniowaniem mogą zapewnić kremy z filtrem). Inne konsekwencje natężenia promieniowania elektromagnetycznego to m.in. przemiany w świecie roślin, skutkujące zmniejszeniem plonów, szybsze starzenie się skóry u człowieka, niszczenie wytworów rąk ludzkich, zmiana bilansu promieniowania Ziemi.

Zanikanie ozonu w troposferze, a tym samym wzrost promieniowania ultrafioletowego jest obserwowany od kilkunastu lat. Największy ubytek ozonu jest nad biegunami, jednak zmniejszenie grubości warstwy ozonowej jest także dość znaczne na szerokościach geograficznych naszego kraju.

Polecamy również:

  • Degradacja środowiska naturalnego przez człowieka - WOS

    Poprzez swoją działalność człowiek wywiera niezwykle silną presję na środowisko, co skutkuje pogarszaniem się jego stanu. Ogólnie zjawisko to nazywamy degradacją środowiska naturalnego. Więcej »

  • Katastrofa ekologiczna - definicja, przyczyny, skutki, przykłady

    Katastrofą ekologiczną nazywamy sytuację, w której dochodzi do znacznego zaburzenia równowagi środowiskowej o charakterze stałym lub długotrwałym, najczęściej o znacznej skali. Katastrofy ekologiczne zawsze mają niekorzystny wpływ na istoty żywe (w tym niekiedy człowieka) i roślinność, prowadzą m.in.... Więcej »

  • Ochrona środowiska - definicja

    Środowisko to ogół elementów przyrodniczych (ożywionych i nieożywionych), w tym także elementów przekształconych w wyniku działalności człowieka, a w szczególności: powierzchnia Ziemi, kopaliny, wody, powietrze, rośliny i zwierzęta oraz klimat. Więcej »

Komentarze (0)
2 + 1 =