Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Procedura ustawodawcza w Polsce - definicja, etapy

Ostatnio komentowane
Co jest przyczyna , ze czastki maja ladunek elektryczny , czy nie jest to podobny mechan...
Le • 2017-07-22 21:28:41
W modelu stardardowym mezo obojetny ( pi ) zbudowany jest z kwarku ( u ) i antykwarku ( u...
Lech Lechman • 2017-07-22 19:28:02
Dlaczego nie ma daty wstawienia komentarza? Manipulacja?
Ciekawski • 2017-07-22 07:43:14
niech twardo sprawuja swoj urzad
kasia • 2017-07-20 17:16:17
Najwyższy czas skonczyc z bezprawie a sędziów którzy są polityczni wyrzucić z zawodu...
Maria • 2017-07-14 10:13:27
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Procedura ustawodawcza w Polsce - definicja, etapy

Bardzo ważnym elementem procedury ustawodawczej (inaczej mówiąc procesu legislacyjnego) są tak zwane czytania, które odbywają się w Sejmie. Nazwa czytanie pochodzi od tego, że w przeszłości czytano dany projekt aktu w całości w trakcie posiedzenia Sejmu. Obecnie tego się już nie praktykuje, co wynika m.in. z bardzo napiętego harmonogramu pracy działań Sejmu, a także obszerności i szczegółowości poszczególnych ustaw.

Procedura ustawodawcza w Polsce - etapy

Pierwsze czytanie

Do pierwszego czytania dochodzi albo na posiedzeniu Sejmu, albo – coraz częściej – na posiedzeniu komisji sejmowej zajmującej się odpowiednią tematyką (pierwsze czytanie odbywa się zawsze na posiedzeniu plenarnym jeśli dana ustawa dot. m.in. zmiany konstytucji, organów samorządu terytorialnego itp.).

Podczas pierwszego czytania wnioskodawca uzasadnia dany projekt ustawy, a następnie odbywa się debata, posłowie zadają wnioskodawcy pytania dot. ustawy. W trakcie pierwszego czytania może dojść do złożenia wniosku dot. całościowego odrzucenia projektu.

Po pierwszym czytaniu, jeśli nie odbywało się ono w komisji sejmowej, Sejm może skierować projekt do komisji zajmującej się daną tematyką, która następnie przedstawia

Polecamy również:

Komentarze (0)
1 + 1 =