Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Premierzy III RP - chronologicznie, ich partie

Ostatnio komentowane
Słabo
JD • 2016-09-30 06:38:48
idiotyczne
siema123 • 2016-09-29 14:00:50
Co oznacza, że dane połączenie jest "szczególnie korzystne"?
ciekawy • 2016-09-29 10:33:28
Super jasno,zwiezle i na temat :)
Olciagw • 2016-09-28 08:38:16
Dobre
nikolas • 2016-09-27 20:21:23

WOS

Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Premierzy III RP - chronologicznie, ich partie

Od 1989 r. do 2013 r. w Polsce urząd Prezesa Rady Ministrów był sprawowany przez 13 osób.

Sejm po wyborach w 1989 r.: 
1. Tadeusz Mazowiecki – pierwszy premier III RP – objął urząd 24 sierpnia 1989 i był premierem do 4 stycznia 1991, bezpartyjny
2. Jan Krzysztof Bielecki – objęcie urzędu w stycznia 1991, złożenie urzędu – 6 grudnia 1991, Kongres Liberalno-Demokratyczny

Sejm I kadencji:

3. Jan Olszewski – urzędowanie od 6 grudnia 1991 do 5 czerwca 1992, Porozumienie Centrum
4. Waldemar Pawlak – urzędowanie od 5 VI 1992 do 10 VII 1992, Polskie Stronnictwo Ludowe
5. Hanna Suchocka – urzędowanie od 11 lipca 1992 do 25 października 1993, Unia Demokratyczna

Sejm II kadencji

- ponownie Waldemar Pawlak (26 października 1993 do 6 marca 1995), Polskie Stronnictwo Ludowe
6. Józef Oleksy – urzędowanie od 7 marca 1995 do lutego 1995, Socjaldemokracja RP/Sojusz Lewicy Demokratycznej
7. Włodzimierz Cimoszewicz – urzędowanie od 7 lutego 1996 do 31 października 1997, Sojusz Lewicy Demokratycznej

Sejm III kadencji

8. Jerzy Buzek – 31 października 1997 – 19 X 2001, Akcja Wyborcza Solidarność

Sejm IV kadencji

9. Leszek Miller – 19 października 2001- 2 maja 2004, Sojusz Lewicy Demokratycznej
10. Marek Belka – od 2 maja 2004 do 31 października 2005 (pierwszy i drugi rząd łącznie), Sojusz Lewicy Demokratycznej

Sejm V kadencji

11. Kazimierz Marcinkiewicz – od 31 października 2005 – 14 lipca 2006, Prawi i Sprawiedliwość
12. Jarosław Kaczyński – od 14 lipca 2006 do 16 listopada 2007, Prawo i Sprawiedliwość

Sejm VI kadencji

13. Donald Tusk – od 16 listopada 2007 -18 listopada 2011 oraz od 18 listopada 2011 do chwili obecnej (2013 r.), Platforma Obywatelska

Polecamy również:

  • Prezes Rady Ministrów - funkcje, zadnia, wybór premiera - WOS

    Prezes Rady Ministrów jest desygnowany przez Prezydenta RP (art. 154 Konstytucji RP) – najczęściej jest to lider partii (lub wskazana inna osoba), która uzyskała najwięcej głosów w wyborach parlamentarnych, a w związku z tym najwięcej mandatów w Sejmie. Prezes Rady Ministrów... Więcej »

4 + 4 =