Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Preambuła Konstytucji RP - do jakich wartości się odwołuje, co zawiera, interpretacja

Ostatnio komentowane
No ch*j tu jest tej charakterystyki elo
wosPRO • 2017-08-20 00:32:13
Witam Dla mnie jednym z największych paradoksów współczesnego świata jest fakt,że p...
pawlo0 • 2017-08-16 17:57:59
WIEM,ŻE MISJE POKOJOWE ŚĄ BARDZO NIEBEZPIECZNE.Podziwiam ludzi,którzy są na misji,ż...
tereska1 • 2017-08-15 08:19:23
Dobre zestawienie. Polecam także ten artykuł http://edueduonline.pl/blog/e-mail-angielsk...
Sara • 2017-08-09 10:30:02
Umiem w matme wiem ile to jest pienc pluz czy
Kujon • 2017-08-08 17:08:22
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Preambuła Konstytucji RP - do jakich wartości się odwołuje, co zawiera, interpretacja

Preambułą nazywa się wstępny fragment aktów prawnych (przede wszystkim konstytucji lub innych tekstów prawnych o wyjątkowym znaczeniu), który stanowi wyraz celów i motywów, którymi kierował się ustawodawca przy tworzeniu danego aktu.

W doktrynie uważa się, że preambuła nie ma charakteru normatywnego, jednak odgrywa istotną rolę (jest jedną z przesłanek) w wykładni przepisów zawartych w danym akcie.

Preambuła Konstytucji RP - do jakich wartości się odwołuje

Preambuła Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 r. jest uroczystą częścią Konstytucji, w której ustawodawca nawiązuje do tradycji I oraz II Rzeczpospolitej i podkreśla znaczenie odzyskania suwerenności w 1989 r. Duże znaczenie ma także stwierdzenie równości obywateli w prawach i obowiązkach wobec kraju (jako dobra wspólnego), a także odwołanie się do osiągnięć przodków – walki o niepodległość Polski i rozwój kultury.

Istotnym elementami preambuły jest również odwołanie się do dziedzictwa narodu (szczególnie chrześcijańskiego) – warto jednak wspomnieć, iż kwestie odniesień religijnych były bardzo żywo dyskutowane w trakcie sporządzania preambuły. Ostateczna wersja ma charakter niejako kompromisowy – ponieważ użyto tam sformułowania

Polecamy również:

  • Polskie konstytucje - najważniejsze, chronologicznie, opis - WOS

    Pierwszą Polską Konstytucją była tzw. Konstytucja 3 maja przyjęta przez Sejm Czteroletni w 1791 r. Konstytucja ta była drugą konstytucją na świecie (po USA) i pierwszą w Europie. Obowiązywała ona tylko przez rok. Więcej »

  • Najważniejsze zasady Konstytucji RP (1997) - WOS

    W Konstytucji RP zawarto pewne normy prawne, które są zasadami naczelnymi – ich znaczenie związane jest z tym, że z norm tych wynikają inne zapisy konstytucyjne oraz określają cechy poszczególnych instytucji państwowych. Trzeba także dodać, że zasady te wyrażają podstawowe wartości... Więcej »

  • Funkcje Konstytucji RP - WOS

    Konstytucja jest w każdym państwie aktem prawnym o szczególnym znaczeniu. W związku z tym realizuje ona zawsze pewien zestaw funkcji, rozumianych jako zespół skutków społecznych, jakie w danym społeczeństwie są wywoływane w wyniku istnienia konstytucji. Więcej »

Komentarze (0)
1 + 4 =