Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Postawy i potrzeby człowieka - definicja, rodzaje - WOS

Ostatnio komentowane
My fields are sctaeertd, though most of my citations in WoS are for my latest field (bioin...
Genabe • 2014-12-21 12:39:33
An interesting post, derisveng of a few comments/com-rants (as I sit here doing work all w...
Natile • 2014-12-21 12:38:09
this one-minute, anonymous, five-question surevy on why you read this blog:a0 more Ch...
Anjei • 2014-12-21 12:32:48
Marzou i s by y ur lady friend anymο e and you h gotn't truly coevniced this ...
Rohit • 2014-12-21 12:28:50
Jag har kikat pe5 dina fina Parisbilder och dina underbara barn. Jag har sutitt he4r med e...
Endang • 2014-12-21 12:26:47
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Potrzeby człowieka

Potrzeby – termin ten oznacza u człowieka poczucie niespełnienia, braku czegoś, co jest niezbędne do życia, odpowiedniego funkcjonowania, podtrzymania gatunku czy roli społecznej. Zaspokojenie tej potrzeby jest podstawowym czynnikiem motywującym, skłaniającym jednostkę do działania. Źródłem potrzeb są doświadczenia danego człowieka, a przede wszystkim jego kontakty z otoczeniem społecznym, oraz fizyczna struktura organizmu.

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje potrzeb: biologiczne i psychiczne. Pierwsze wynikają z biologicznej konstrukcji człowieka, są to przede wszystkim potrzeby fizjologiczne, w więc potrzeba zaspokojenia głodu, oddychania, odpoczynku, potrzeby seksualne i doznania zmysłowe. Dominują one nad innymi potrzebami, mają zasadniczy wpływ na zachowania człowieka, dlatego niezwykle istotna jest powszechna możliwość ich osiągniecia.

Natomiast potrzeby psychiczne wynikają z psychicznej konstrukcji człowieka i jego funkcjonowania w grupie. Należą do nich: potrzeby estetyczne i poznawcze, afiliacji, miłości oraz bezpieczeństwa. Zaspokojenie tego rodzaju potrzeb jest niezwykle istotne dla rozwoju osobowości każdej jednostki, warto podkreślić, iż sposób i jakość

Polecamy również:

  • Hierarchia potrzeb Maslowa

    Amerykański psycholog Abraham Maslow wyodrębnił pięć poziomów potrzeb uporządkowanych hierarchicznie, co oznacza, iż realizacja potrzeby z kolejnego szczebla piramidy jest warunkowana przez zaspokojenie potrzeby podstawowej, z poziomu niższego. Najniżej w hierarchii umieszczone zostały potrzeby...

Przepisz kod:
wczytaj nowy