Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Porozumienie Centrum - program polityczny, członkowie

Ostatnio komentowane
git
zboczony maciek • 2018-06-17 19:28:46
erl98ghurt;g
g"SMRp;b' • 2018-06-17 13:48:24
istnieją też możliwości zweryfikowania rozkładu alkoholu we krwi w sposób matematycz...
aśka • 2018-06-17 11:01:08
ok
andrzej duda • 2018-06-14 10:31:18
Unia w Krewie 1386? Od kiedy? Unia w Krewie to rok 1385.
jjj • 2018-06-14 05:18:25
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Porozumienie Centrum było partią działającą w latach 1990-2002 (moment jej wyrejestrowania). Liderami partii byli kolejno: Jarosław Kaczyński, Krzysztof Tchórzewski, Antoni Tokarczuk oraz Adam Lipiński.

Ideologie reprezentowane przez Porozumienie Centrum to w sferze politycznej chrześcijańska demokracja, natomiast w sferze gospodarczej – społeczna gospodarka rynkowa.

Porozumienie Centrum - program polityczny

Cechą charakterystyczną pierwszego okresu działania Porozumienia Centrum jest nawoływanie do tzw. przyspieszenia – czyli szybszego zrywania z pozostałościami systemu socjalistycznego epoki PRL (szczególnie względem zbyt powolnych – zdaniem niektórych – działań podejmowanych przez rząd Tadeusza Mazowieckiego). Istotnymi elementami programu partii było także opowiadanie się za lustracją oraz dekomunizacją, a także zaostrzenie kar w ciężkich przestępstwach (także wprowadzenie kary śmierci).

Porozumienie Centrum od początku brało udział w wyborach parlamentarnych odnosząc umiarkowane sukcesy. W wyborach 1993 r. Porozumienie Centrum zdobyło zbyt małą ilość głosów by przekroczyć próg wyborczy do Sejmu RP. W kolejnych wyborach PC startowało w ramach AWS (Akcji Wyborczej Solidarność), dzięki czemu uzyskało 14 mandatów.

Warto wiedzieć, że Porozumienie Centrum było jedną z Partii, które następnie przekształciły się w Prawo i Sprawiedliwość (powstałe w 2001 r.).

 

Polecamy również:

 • Akcja Wyborcza Solidarność i jej program

  Akcja Wyborcza Solidarność (AWS) to ugrupowanie polityczne o charakterze koalicyjnym, które istniało w latach 1996-2001. Liderem AWS był Marian Krzaklewski. Więcej »

 • Unia Wolności - program, działalność, członkowie

  Unia Wolności była partią działającą w latach 1994-2005. Charakter partii można opisać jako chrześcijańską demokrację, ugrupowanie centrowe z liberalnym podejściem do gospodarki. Liderem partii był początkowo Tadeusz Mazowiecki, a następnie – Leszek Balcerowicz, Bronisław Geremek, a na końcu – Władysław... Więcej »

 • Socjaldemokracja Polska - program, członkowie, historia

  Socjaldemokracja Polska to partia powstała w 2004 r. na skutek rozłamu w Sojuszu Lewicy Demokratycznej – liderem partii początkowo był Marek Borowski, po jego rezygnacji Bartosz Dominiak, a obecnie jest nim Wojciech Filemonowicz. Więcej »

 • Liga Polskich Rodzin - program polityczny, członkowie, historia

  Liga Polskich Rodzin (LPR) to partia o charakterze prawicowym, powstała w kwietniu 2001 r. Długoletnim przywódcą partii był Roman Giertych, a obecnie jest nim Witold Bałażak. Więcej »

 • Samoobrona - partia, program, cele

  Samoobrona Rzeczpospolitej Polski to bardzo ciekawy przykład partii o charakterze populistycznym, która w okresie 20 letniej działalności osiągnęła dość znaczne sukcesy na polskiej scenie politycznej. Partia działała od 1992 r. do jej rozwiązania w 2012 – Samoobrona RP została wchłonięta przez partię... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 2 =