Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Patriotyzm a nacjonalizm - porównanie, różnice

Ostatnio komentowane
7
7 • 2016-10-21 19:28:59
Czego taka długa charakterystyka
Olsad • 2016-10-21 13:26:53
oessu jakie to wspaniałe
Oliwcia • 2016-10-21 12:59:15
N
Gg • 2016-10-21 11:20:40
JD
JD • 2016-10-21 06:32:20

WOS

Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Patriotyzm a nacjonalizm - porównanie, różnice

Patriotyzm i nacjonalizm są zjawiskami ogniskującymi się wokół wspólnej wartości, jaką jest w nich obydwu naród bądź ojczyzna. Patriotyzmem możemy nazwać postawę umiłowania i czci wobec własnej ojczyzny, natomiast nacjonalizm to światopogląd bądź ideologia, która na pierwszym miejscu stawia naród jako wartość najważniejszą w życiu obywateli, łączy się z poczuciem solidarności i jedności z jednym, konkretnym narodem, który uznaje się za lepszy od pozostałych.

Jak zatem łatwo stwierdzić, nie są to pojęcia tożsame, ale posiadają szereg wspólnych elementów. Można zaryzykować stwierdzenie, że patriotyzm jest bazą, fundamentem dla nacjonalizmu. Wspólne dla obu zjawisk są: miłość do narodu, ojczyzny, poczucie jedności i wspólnoty z narodem (które występuje jednocześnie ze świadomością odrębności własnej ojczyzny od pozostałych), identyfikacja z konkretną ojczyzną, wreszcie szacunek względem języka, tradycji, kultury, historii czy obyczajów narodowych oraz pragnienie zapewnienia i utrzymania ciągłości bytu narodu.

Natomiast chcąc zestawić ze sobą te dwa pojęcia należy również wskazać na szereg cech różniących je. W pierwszej kolejności warto zauważyć, iż odmienne w przypadku patriotyzmu i

Polecamy również:

  • Patriotyzm - definicja, znaczenie - WOS

    Patriotyzm (z łac. patria – ojczyzna) to umiłowanie, poszanowanie własnej ojczyzny. Postawa przejawiająca się w emocjonalnej więzi z historią, tradycją, ojczystym językiem, silnym powiązaniem z kulturą, czy nawet krajobrazem danego narodu, to również gotowość do służby, do poświęceń... Więcej »

  • Mała ojczyzna - definicja - WOS

    „Małą ojczyzną” możemy nazwać rodzaj przestrzeni geograficznej, społecznej i kulturowej, w której jednostka żyje i z którą jest emocjonalnie związana. Inaczej jest to przestrzeń stanowiąca najbliższe otoczenie, dobrze znana, bezpieczna i „oswojona”. Więcej »

3 + 4 =
Komentarze
robert • 2016-09-02 07:13:27
Boże, gdzie w tym pokoleniu nauka JP II, który wyraźnie i w przemówieniu w siedzibie ONZ i w książce "Pamięć i tożsamość" odrzuca nacjonalizm, jako zło i ogromne niebezpieczeństwo dla samego narodu. Narody zarażone nacjonalizmem zawsze były w konsekwencji ofiarami tej ideologii. Tak drogie dzieci - JPII mówi do was w książkach, a wy, zamiast czytać i słuchać, zakładacie opaski ONR z Falangą - znakiem organizacji profaszystowskiej, która w 1934 narobiła tyle złego, że legionista, przyjaciel Piłsudskiego, min. Pieracki postanowił ją zdelegalizować. Zrobił to 10 czerwca 1934, a piętnastego już nie żył. W przeddzień zadzwonił do niego nacjonalista, szef ONR Marsdorf, żądając rozmowy z ministrem, kiedy przekazano mu, że minister będzie jutro, rzucił tylko - "Jutro będzie za późno!". Po tym mordzie politycznym, którego dokonał inny nacjonalista, z ukraińskiego OUN, Piłsudski i jego ludzie w rządzie zdecydowali się internować wielu nacjonalistów z ONR, OUN i komunistów, aby wprowadzić w Polsce spokój i skończyć z bombami wybuchającymi w pochodach i strzelaninami na ulicach. Ktoś, kto z dumą mówi, że jest nacjonalistą, jest zwyczajnym nieukiem i idiotą pożytecznym dla wrogów Polski.
Jhel • 2015-11-07 14:33:26
Co za nieuk to pisał, patriotyzm to umiłowanie ziemi (ojczyzny) a nacjonalizm to umiłowanie narodu. Nacjonalizm to nie to samo co szowinizm!!! Może się przerodzić w szowinizm ale nim nie jest
PolskiNacjonalista • 2015-09-10 14:32:37
Wy tu piszcie że "nacjonalizm" to szowinizm. Mylicie pojęcia kochani ;) CWP!
Karol • 2015-01-06 08:45:15
Bardzo dobry