Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Partia Pracujących Kurdystanu - terroryzm, metody, cele

Ostatnio komentowane
XD
TwojaStara123 • 2018-05-20 13:18:22
jak coś to 1+5=6
twoja stara • 2018-05-20 13:42:58
hehe
hehe • 2018-05-20 11:09:39
PKO Bank Polski http://e-m2m.pl/5b010419ce74d
jadwiga • 2018-05-20 05:39:18
ale co to jest ta reformacja!! xd
jh jh • 2018-05-19 17:16:29
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Partia Pracujących Kurdystanu (inaczej także Kurdyjska Partia Robotnicza, w skrócie PKK) to ugrupowanie działające na terenie wschodniej Turcji. Celem działania PKK było dążenie do uzyskanie niepodległości przez naród kurdyjski. Przywódcą PKK był Abdullah Öcalan.

PPK jest organizacją o złożonej strukturze (mimo jednolitego przywództwa). Współpracuje ona z partiami, mającymi swoje przedstawicielstwo w tureckim parlamencie, mimo iż prawo tureckie zabrania wspierania organizacji o dążeniach separatystycznych. Przykładami partii, które sympatyzują z dążeniami PKK są Partia Demokratycznego Społeczeństwa oraz Partia Pokoju i Demokracji.

Organizacja PKK oskarżana była o stosowanie terrorystycznych metod działania – przykładem działalności jest doprowadzenie do wybuchu walk we wschodniej części Anatolii (1983 r.), w trakcie których śmierć poniosło kilkadziesiąt tysięcy osób. PKK zajmuje się również taką działalnością jak organizacja zamieszek, porwania, zabójstwa, sabotaż, a także ataki bombowe.

Ugrupowanie zakończyło działalność w 1999 r., gdy zatrzymano jego przywódcę. Wówczas PKK rozpoczęła legalne działania na rzecz niepodległości Kurdów. Działania te, jak na razie, nie przynoszą jednak oczekiwanych efektów, a sama organizacja jest często ignorowana przez władze Turcji.

W 2002 r. PKK zmieniła swoją nazwę na Wolność i Demokracja Kongres Kurdystanu (KADEK), a rok później – KONGRA-GEL (Kongres Ludzi Kurdystanu). Od 2005 r. Organizacja powróciła do swojej pierwszej nazwy – PKK.

Ważną kwestią jest finansowanie działalności PKK – zgodnie z danymi Interpolu, duża część finansów Partii pochodzi z handlu narkotykami.

Polecamy również:

 • Al-Kaida jako organizacja terrorystyczna - działalność, cechy, historia

  Al-Kaida to sunnicka organizacja terrorystyczna, którą założył w 1988 r. Osama Bin Laden (także Usama Ibn Ladin) – milioner pochodzący z Arabii Saudyjskiej. Początkowo Al-Kaida rozwijała się w opozycji wobec interwencji radzieckiej w Afganistanie (druga połowa lat 80. XX wieku) i była dofinansowywana... Więcej »

 • Czerwoni Khmerzy - kim byli, ideologia, historia

  Czerwoni Khmerzy to radykalne ugrupowanie komunistyczne, które 17 kwietnia 1975 r. zdobyło władzę polityczną w Kambodży. Rządy Czerwonych Khmerów doprowadziły do śmierci od 25 do 30% populacji Kambodży, a także całkowitego zniszczenia gospodarki i kultury kraju. Rządy Czerwonych Khmerów zostały... Więcej »

 • Hamas jako organizacja terrorystyczna - zamachy, działalność, historia

  Po zwycięstwie rewolucji islamskiej w Iranie (1979 r.) w świecie islamskim wzrosło znaczenie idei fundamentalistycznych, przywiązujących znaczną wagę do interpretowanych w sposób antyzachodni zasad religii islamskiej. Szczególną popularnością idee te cieszyły się wśród młodzieży islamskiej. Więcej »

 • Hezbollah jako organizacja terrorystyczna - historia, cele, opis

  Hezbollah (w polskim tłumaczeniu Partia Boga) powstał w 1982 r. jako odpowiedź na izraelską obecność na terytorium Libanu. Podobnie jak w innych krajach Bliskiego Wschodu w Libanie narastała niechęć wobec Izraela, które szczególnie eskalowała podczas interwencji wojsk izraelskich rozpoczętej 6 czerwca... Więcej »

 • Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny - historia, cele, opis

  Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny (LFWP, ang. PLFP) to palestyńska organizacja terrorystyczna, która rozpoczęła działalność w 1967 r. Ważną cechą charakterystyczną organizacji jest jej świecki charakter, co jest dość niezwykłe na Bliskim Wschodzie zdominowanym przez Islam. Więcej »

Komentarze (0)
5 + 4 =