Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

UNESCO - cele, zadania, historia - Lista światowego dziedzictwa UNESCO

Ostatnio komentowane
No ch*j tu jest tej charakterystyki elo
wosPRO • 2017-08-20 00:32:13
Witam Dla mnie jednym z największych paradoksów współczesnego świata jest fakt,że p...
pawlo0 • 2017-08-16 17:57:59
WIEM,ŻE MISJE POKOJOWE ŚĄ BARDZO NIEBEZPIECZNE.Podziwiam ludzi,którzy są na misji,ż...
tereska1 • 2017-08-15 08:19:23
Dobre zestawienie. Polecam także ten artykuł http://edueduonline.pl/blog/e-mail-angielsk...
Sara • 2017-08-09 10:30:02
Umiem w matme wiem ile to jest pienc pluz czy
Kujon • 2017-08-08 17:08:22
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

UNESCO - cele, zadania, historia - Lista światowego dziedzictwa UNESCO

Organizacja powszechnie znana pod skrótem UNESCO to wielostronna Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury – jedna z organizacji wyspecjalizowanych działających w ramach ONZ.

UNESCO powstało w 1945 r. (16 listopada), po podpisaniu w Londynie Aktu Konstytucyjnego. Akt ten został podpisany przez 67 krajów, w tym Polskę. Po upływie roku – ratyfikacji Aktu przez parlamenty większości krajów założycielskich – UNESCO rozpoczęło swoją działalność.

Powstanie UNESCO można powiązać z zakończeniem II wojny światowej – nacisk na oświatę, kulturę i naukę miał bowiem stać się jednym ze środków, jakie w przyszłości miałyby zapobiec kolejnym konfliktom zbrojnym.

UNESCO – cele

Najważniejszymi celami UNESCO jest promowanie współpracy między poszczególnymi krajami w zakresie oświaty, nauki i rozwoju kultury, aktywizowanie narodów i lokalnych społeczności w imię rozwoju kultury krajowej i lokalnej, zapewnienie dostępu do kształcenia (troska o poziom kształcenia), likwidacja różnic między płciami w możliwościach edukacyjnych, zmniejszenie ubóstwa.

Efektem działalności UNESCO są m.in. Konwencja Haska oraz Konwencja o Ochronie Światowego Dziedzictwa (1972 r.). Szczególnie druga

Polecamy również:

Komentarze (1)
1 + 5 =
Komentarze
Wojciech Żaglewski • 2016-12-20 22:22:55
Piszecie że celami UNESCO jest promowanie współpracy między poszczególnymi krajami itd. w zakresie oświaty , nauki i kultury. A co UNESCO wie np. o Wandalach !! Narodzie germańskim . Nie wiem ,,Kto ,, poinformował Waszą organizację o pochodzeniu terminu ,,wandalizm ,, jaki stosuje się w Polsce ! W marcu 2015 r. UNESCO potępiło niszczenie zabytków przez tzw.Państwo Islamskie słowami,,wandalizm,,Państwa Islamskiego . Tak podały Polskie media . Z tego wynika że termin wandalizm ,, jest niematerialnym dziedzictwem przekazywanym za pomocą przekazu ustnego i tradycji . Otóż Szanowne UNESCO termin ten ułożono w Polsce w celu ewaporacji ( Co to znaczy wiecie ) ludu Wandalów . Nie jest mi przykro że piszę na ten kraj , bo my Wandalowie jesteśmy twórcami tego państwa - A ono nas opluwa !! Fakt że nazwa Wandalowie ostatni raz użyta na początku 10-go wieku naszej ery przez Udalryka biskupa Augsburga . Powiedział w tedy ,, Gero księciem Wandalów ,, w Polsce w ramach ewaporacji pisze się ,, Mieszko księciem Wandalów ,, poprostu fałszuje się historię i to na siłę . W tym wypadku współpraca ta mi się nie podoba !! Z poważaniem .