Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Okręgi jednomandatowe - definicja, wady i zalety

Ostatnio komentowane
A GDZIE WEWNĘTRZNA POLITYKA ?!
anonim • 2017-04-23 17:58:07
:D
Ktoś • 2017-04-23 14:38:53
Z góry wielkie dzięki teraz mogę przepisać do zeszytu☺☺☺☺☺☺
Lola B • 2017-04-23 11:32:59
Bzdury. Kwiatostan męski oznaczony jako żeński i odwrotnie
z • 2017-04-21 18:18:20
najśmieśniejsze według mnie druga częśc 41 :D Łęcka w klasztorze xD xD
Agat • 2017-04-21 18:17:43
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Okręgi jednomandatowe - definicja, wady i zalety

Okręgi jednomandatowe (sam okręg wyborczy to jednostka utworzona w celu sprawnego przeprowadzenia wyborów) są jednym z możliwych okręgów wyborczych – wyróżniają się tym, że stosuje się w nich ordynację większościową. Polega to na tym, iż w danym okręgu można uzyskać wyłącznie jeden mandat – otrzymuje go kandydat, który podczas wyborów otrzymał najwięcej głosów. Pozostali kandydaci nie otrzymują mandatów.

Okręgi jednomandatowe - wady i zalety

- zaletą jest niewątpliwe prostota wyboru danego kandydata (wybiera się wszak osobę, która po prostu zdobyła największe poparcie),

- znaczącą zaletą jest również spersonalizowanie wyborów w okręgach jednomandatowych, ponieważ pozwala na większą identyfikację wyborców z poszczególnymi kandydatami, a później – radnymi, posłami czy senatorami (zależy to oczywiście od rodzajów wyborów>

- zaletą są również efekty takich wyborów, ponieważ najczęściej mandat zdobywa członek partii, która posiada ogólnie największe poparcie społeczne, dzięki czemu dany organ (do którego przeprowadza się wybory) będzie bardziej efektywny.

Jeśli chodzi o ujemne strony okręgów jednomandatowych, to koniecznie należy wspomnieć o:

- występowaniu zjawiska tzw. głosów straconych,

Polecamy również:

  • Wielomandatowe okręgi wyborcze - definicja, wady i zalety

    W przypadku okręgów wyborczych wielomandatowych (w przeciwieństwie do okręgów jednomandatowych) kandydaci rywalizują o kilka lub kilkanaście mandatów możliwych do uzyskania w danym okręgu. Najczęściej powiązany jest z tym system proporcjonalny (opozycyjny wobec tzw. systemu większościowego),... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 2 =