Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

NATO - Organizacja Paktu Północnego Atlantyku

Ostatnio komentowane
Bardzo przydatne
Mielo • 2018-01-21 11:58:36
Świetne!
Łongakom • 2018-01-21 11:17:13
bardzo lubie to moja rodzina
kalioficjalny • 2018-01-18 13:08:57
Chłopiec trzyma bagnet? Wolność trzyma bagnet?
Kuba • 2018-01-18 09:57:13
ten tekst jest bardzo osobisty
stalker • 2018-01-16 19:50:27
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

NATO - Organizacja Paktu Północnego Atlantyku

NATO (ang. North Atlantic Treaty Organization), czyli Organizacja Paktu Północnego Atlantyku jest organizacją międzynarodową powstałą w wyniku idei współdziałania w zakresie polityczno-wojskowym, jaka zrodziła się po doświadczeniach II wojny światowej. Bezpośrednim impulsem do powstania NATO była jednak bieżąca sytuacja międzynarodowa – narastająca od 1947 r. zimna wojna.

Pierwszym krokiem do utworzenia NATO było podpisanie paktu brukselskiego (17 marca 1947 r.) przez Wielką Brytanię, Francję, Belgię, Holandię, Luksemburg. Celem paktu brukselskiego było przede wszystkim zapewnienie wzajemnej ochrony przez groźbą ewentualnego ataku ze strony Niemiec.

Po upływie roku i zmiany nastrojów w Europie (związanych m.in. z podziałem Niemiec i blokadą Berlina od czerwca 1947 r. ) doszło jednak do zmiany punktu ciężkości celów współpracy międzynarodowej w kierunku zachowania zbiorowego bezpieczeństwa, ochrony pokoju – przede wszystkim w kontekście wspomnianej zimnej wojny. W związku z tym w dniu 4 kwietnia 1949 r. doszło do podpisania traktatu waszyngtońskiego (inaczej traktatu północnoatlantyckiego), który zapoczątkował funkcjonowanie NATO (traktat wszedł w życie 24 sierpnia 1949 r.).

Siedziba NATO znajduje się w Brukseli.

Polecamy również:

 • Koncepcja cesarstwa uniwersalnego Ottona III

  Otton III był królem Niemiec, a od 996 r. także cesarzem rzymskim zapisał się na kartach historii dzięki podjęcia próba odbudowy Cesarstwa Rzymskiego pod postacią tzw. cesarstwa uniwersalnego. Więcej »

 • Święte Przymierze - idea i znaczenie - WOS

  Święte Przymierze jest jedną z ważniejszych, wczesnych prób realizacji idei jedności Europy, którą obserwujemy od ponad tysiąca lat – od czasów koncepcji Cesarstwa uniwersalnego tworzonego przez cesarza Ottona III. Więcej »

 • Ruch paneuropejski - Międzynarodowa Unia Paneuropejska - WOS

  Międzynarodowa Unia Paneuropejska była organizacją promującą ideę jedności europejskiej, która funkcjonowała w dwudziestoleciu międzywojennym. Rozwój organizacji był zainspirowany pojęciem „Stanów Zjednoczonych Europy”, których ideę zaproponował Richard... Więcej »

 • Europejska Komisja Gospodarcza - WOS

  Europejska Komisja Gospodarcza (Economic Comission for Europe) została założona w 1947 r. w celu wzmocnienia współpracy gospodarczej w zniszczonej, powojennej Europie. Komisja ta działa do dzisiaj i należy do wyspecjalizowanych komisji Organizacji Narodów Zjednoczonych. Więcej »

 • Stany Zjednoczone Europy - Winston Churchill i jego koncepcja

  Winston Churchill był premierem Wielkiej Brytanii w trakcie II wojny światowej. Po drugiej wojnie nie zniknął jednak ze sceny politycznej – wręcz przeciwnie, choć jego partia przegrała powojenne wybory (później – w 1951 r. - wrócił do władzy), zaangażował się w działalność promocji idei... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 1 =