Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Mossad - informacje. Czy jest organizacją terrorystyczną?

Ostatnio komentowane
bardzo przydatne opracowanie, polecam!
brak nicku • 2017-03-30 18:34:33
bardzo mądry tekst z pewnością przydatny
Janusz Biznesu • 2017-03-30 17:56:10
lol
xfgverfgdx • 2017-03-30 15:28:06
Moja koleżanka powiedziała że jak się obudziła przypomniała sobie że dziś piszemy ...
Eliana for nał • 2017-03-29 15:13:51
Ha
Gałgan • 2017-03-28 19:03:29
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Mossad - informacje. Czy jest organizacją terrorystyczną?

Mossad powstał jako izraelska organizacja wywiadowcza w 1951 r. (pod obecną nazwą od 1963 r.), której podstawowym celem było gromadzenie danych na terenie innych państw ważnych z punktu widzenia polityki Izraela (dot. gospodarki, kultury, technologii itp.). Dzięki skuteczności działania Mossad uznawany jest za jedną z najbardziej efektywnych agencji wywiadowczych świata.

Obecnym (2013 r.) dyrektorem Mossadu jest Tamir Pardo.

Większość akcji Mossadu związana jest z podstawowym profilem działalności organizacji – czyli zdobywaniem potrzebnych danych. Przykładem może być tutaj operacja o nazwie Thunderbolt z 1976 r., w trakcie której doszło do znakomitego rozpoznania taktycznego w Ugandzie pozwoliła na odbicie zakładników przetrzymywanych przez terrorystów.

Ważnym sukcesem była także operacja Plumbat z 1968 r., w trakcie której agentom Mossadu udało się przejąć uran, potrzebny do budowy izraelskiej broni atomowej. Warto przytoczyć także sukces agencji wywiadowczej związany ze zlokalizowaniem i uprowadzeniem Adolfa Eichmanna – zbrodniarza nazistowskiego, który po drugiej wojnie ukrywał się w Argentynie. Po przetransportowaniu Eichmanna do Izraela, został on osądzony za zbrodnie dokonane

Polecamy również:

 • Al-Kaida jako organizacja terrorystyczna - działalność, cechy, historia

  Al-Kaida to sunnicka organizacja terrorystyczna, którą założył w 1988 r. Osama Bin Laden (także Usama Ibn Ladin) – milioner pochodzący z Arabii Saudyjskiej. Początkowo Al-Kaida rozwijała się w opozycji wobec interwencji radzieckiej w Afganistanie (druga połowa lat 80. XX wieku) i była dofinansowywana... Więcej »

 • Czerwoni Khmerzy - kim byli, ideologia, historia

  Czerwoni Khmerzy to radykalne ugrupowanie komunistyczne, które 17 kwietnia 1975 r. zdobyło władzę polityczną w Kambodży. Rządy Czerwonych Khmerów doprowadziły do śmierci od 25 do 30% populacji Kambodży, a także całkowitego zniszczenia gospodarki i kultury kraju. Rządy Czerwonych Khmerów zostały... Więcej »

 • Hamas jako organizacja terrorystyczna - zamachy, działalność, historia

  Po zwycięstwie rewolucji islamskiej w Iranie (1979 r.) w świecie islamskim wzrosło znaczenie idei fundamentalistycznych, przywiązujących znaczną wagę do interpretowanych w sposób antyzachodni zasad religii islamskiej. Szczególną popularnością idee te cieszyły się wśród młodzieży islamskiej. Więcej »

 • Hezbollah jako organizacja terrorystyczna - historia, cele, opis

  Hezbollah (w polskim tłumaczeniu Partia Boga) powstał w 1982 r. jako odpowiedź na izraelską obecność na terytorium Libanu. Podobnie jak w innych krajach Bliskiego Wschodu w Libanie narastała niechęć wobec Izraela, które szczególnie eskalowała podczas interwencji wojsk izraelskich rozpoczętej 6 czerwca... Więcej »

 • Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny - historia, cele, opis

  Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny (LFWP, ang. PLFP) to palestyńska organizacja terrorystyczna, która rozpoczęła działalność w 1967 r. Ważną cechą charakterystyczną organizacji jest jej świecki charakter, co jest dość niezwykłe na Bliskim Wschodzie zdominowanym przez Islam. Więcej »

Komentarze (0)
1 + 3 =