Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Miejsce i rola Polski w NATO

Ostatnio komentowane
jagoda5x.oferty-kredytowe.pl polecam kredyty
jadwiga • 2018-04-21 19:06:39
czy mozecie podac ten piekielny wwzor tylko prosaty dla podstawowki badz gimnazjum?
normalnie n ie wierze w wasza glupote • 2018-04-21 16:21:20
Przydatne ;D Dziekuje.
MrBarolos120 • 2018-04-20 12:19:08
Błąd merytoryczny: traktat brukselski podpisano w 1948
gość1 • 2018-04-19 13:18:31
zenujace
adam • 2018-04-18 19:12:38
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Członkostwo Polski w NATO ma bardzo pozytywne skutki zarówno dla kraju, jak i całego Sojuszu, choć oczywiście Polska nie odgrywa w Pakcie Północnoatlantyckim pierwszoplanowej roli. Z punktu widzenia NATO znaczenie Polski wynika z lojalności jej działania, angażowania się w misje NATO (pod względem liczebności wojsk a także ich funkcjonalności) i otwartości na współpracę z sojusznikami.

Rola Polski w NATO jest natomiast różnie oceniana z perspektywy obywateli kraju, którzy często zwracają uwagę na jej ujemne strony – zaangażowanie polskich żołnierzy w konflikty (nawet jeśli są to misje pokojowe) w dalekich krajach, wykorzystywanie naszej lojalności np. w kwestii negocjacji dot. budowy tarczy antyrakietowej itp. Warto jednak podkreślić, że uczestnictwo Polski w NATO wzmacnia nie tylko potencjał obronnościowy kraju, ale także wpływa na wzrost jej znaczenia na arenie międzynarodowej.

Co więcej, członkostwo w NATO wpływa także na wizerunek kraju, jako państwa stabilnego, respektującego prawa człowieka, demokratycznego i z wolnorynkową gospodarką. Zyski z uczestnictwa w NATO są dla Polski również obserwowane w sferze materialnej, ponieważ uczestnictwo w organizacji pozwoliło na modernizację Sił Zbrojnych RP (wyposażenie, wyszkolenie żołnierzy itp.), a także umożliwiło korzystanie z najwyższych standardów rozwojowych organizacji wojskowej, z doświadczeń innych krajów w sferze wojskowości itp.

Rola Polski w NATO może ulec zwiększeniu w przypadku przyłączenia do Sojuszu takich państw jak Ukraina czy Gruzja – być może wówczas cele Sojuszu zostaną przesunięte na ustabilizowanie sytuacji w tym regionie świata.

Polecamy również:

  • Polska w Unii Europejskiej - WOS

    Polska jest krajem członkowskim Unii Europejskiej od 1 maja 2004 r. Podstawą prawną członkostwa Polski jest tzw. traktat akcesyjny, jaki prezydent A. Kwaśniewski podpisał 16 kwietnia 2003 r. w Atenach – traktat ten był następnie ratyfikowany we wszystkich państwach członkowskich. Więcej »

  • Polska w ONZ - od kiedy (data), korzyści i straty, zadania - WOS

    Polska jest jednym z członków pierwotnych Organizacji Narodów Zjednoczonych, czyli takich państw, które założyły Organizację. Pomimo braku polskiego przedstawicielstwa podczas konferencji założycielskiej w San Francisco, w uznaniu za wkład za walkę z faszyzmem umożliwiono przedstawicielowi... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 1 =