Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Masakra w Srebrenicy

Ostatnio komentowane
A GDZIE WEWNĘTRZNA POLITYKA ?!
anonim • 2017-04-23 17:58:07
:D
Ktoś • 2017-04-23 14:38:53
Z góry wielkie dzięki teraz mogę przepisać do zeszytu☺☺☺☺☺☺
Lola B • 2017-04-23 11:32:59
Bzdury. Kwiatostan męski oznaczony jako żeński i odwrotnie
z • 2017-04-21 18:18:20
najśmieśniejsze według mnie druga częśc 41 :D Łęcka w klasztorze xD xD
Agat • 2017-04-21 18:17:43
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Masakra w Srebrenicy

Powszechna i stosowana w światowej opinii publicznej nazwa masowych egzekucji, do których doszło na terenie niewielkiej miejscowości Srebrnica w Bośni i Hercegowinie.

W dniach od 12 do 16 lipca 1995 roku w jej wyniku rozstrzelanych zostało ok. 8 tysięcy bośniackich muzułmanów (mężczyzn i chłopców). Ludobójstwa dopuściły się siły serbskie pod bezpośrednim dowództwem generała Radko Mladicia. Wydarzenie to nazywane jest największym ludobójstwem i zbrodnią przeciwko ludzkości od czasów II Wojny Światowej.

Srebrnica (wraz z Sarajewem, Żepą, Gorażde oraz miasteczkiem Bijać) została ogłoszona jedną ze stref bezpieczeństwa. W jej granicach stacjonowały oddziały wojsk ONZ - UNPROFOR, których mandat nie przewidywał używania broni w celu obrony wyznaczonych stref. Brak zgody na użycie broni oraz przekonanie, iż obecność sił międzynarodowych jest gwarantem bezpieczeństwa tamtejszej ludności, okazały się głównymi przyczynami tragedii do jakiej doszło w okolicach miasteczka.

Po zajęciu miasta przez bośniackich Serbów tysiące osób szukało schronienia w pobliżu siedziby UNPROFOR-u. Dowódca bośniackich Serbów, gen. Mladić, zaproponował ewakuację bośniackiej ludności w bezpieczne miejsce dzięki podstawionym autokarom. Mężczyźni oraz chłopcy oddzieleni zostali od kobiet, dzieci i osób starszych i wywiezieni w nieznanym kierunku. Pomimo rozmów pomiędzy serbskim generałem a dowódcą UNPROFORU, nie udało się uzyskać dostępu do uchodźców. W czasie trwania negocjacji, w znacznej odległości od miasta, żołnierze Mladicia przystąpili do masowego mordu uprowadzonych wcześniej muzułmańskich mężczyzn. Ciała pomordowanych zakopywano w masowych grobach.

Polecamy również:

  • Wojna w Chorwacji - historia, przebieg, skutki

    Konflikt trwający od 1991 do 1995 roku. Jego bezpośrednią przyczyną było ogłoszenie referendum oraz opowiedzenie się przez ponad 90% Chorwatów za odłączeniem od Jugosławii i niepodległością. Wyniki referendum zostały odrzucone przez zamieszkującą Chorwację ludność serbską, która opowiedziała... Więcej »

  • Wojna w Kosowie - cele, przyczyny, przebieg, skutki

    Bezpośrednią przyczyną wybuchu konfliktu w Kosowie było zniesienie autonomii Kosowa przez władze jugosłowiańskie w 1989 roku. Kosowo i Metochia, będące jedną z dwóch prowincji autonomicznych Jugosławii (obok Wojewodiny), od wieków stanowiło kość niezgody pomiędzy walczącymi o wpływy na tych terenach... Więcej »

  • Konflikt w Jugosławii - udział sił międzynarodowych

    Konflikt w byłej Jugosławii, który zakończył się całkowitym rozpadem byłej federacji był jednym z najtragiczniejszych w historii Europy. Wieloletnia wojna (1991-1995) przyniosła proklamowanie niepodległych państw: Chorwacji, Słowenii, Macedonii, Bośni i Hercegowiny, ale także olbrzymie straty w... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 4 =