Konflikt w Tybecie – przyczyny
Przyczyn konfliktu w Tybecie należy doszukiwać się w czasach historycznych – od wieków Tybet był świadomy swojej odrębności kulturowej i historycznej, stąd też dążył do potwierdzenia swojej niepodległości. Chiny – jedno z najstarszych państw świata – uważało (i uważa) jednak, że Tybet jest tylko chińską prowincją. Zainteresowanie Chin Tybetem można tłumaczyć również strategicznym położeniem Tybetu.
Konflikt w Tybecie – przebieg
Ogłoszenie niepodległości Tybetu nastąpiło w 1911 r., jednak już w latach 50. został on włączony do Chińskiej Republiki Ludowej - Dalajlama został zmuszony do podpisania porozumienia, w wyniku którego Tybet uzyska szeroką autonomię, jednak przejdzie pod władzę chińską.
W 1959 r. doszło do antychińskiego powstania Tybetańczyków, które jednak zakończyło się porażką.
Komunistyczne przeobrażenia Chin w dużej mierze dotknęły Tybet – w trakcie tzw. „wielkiego skoku” chińskiej kultury i gospodarki zginęło około miliona Tybetańczyków. W kolejnych latach niszczone były oznaki kultury tybetańskiej, napływali osadnicy chińscy, a Tybetańczycy emigrowali do krajów ościennych - Dalajlama osiadł w Indiach, gdzie utworzono tybetański rząd