Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Inicjatywa ludowa - definicja - WOS

Ostatnio komentowane
xd
xdddddd • 2017-12-14 19:21:21
jeba* gnypa
KRÓL BURSY • 2017-12-14 09:56:00
Coś tu nie gra - notacji bra-ket używa Dirac już w "Principles of Quantum Mechanics" (I...
elpe • 2017-12-13 20:17:11
NIC NIE WYTLUMACZONE NIE POLECAM A TFU POLECAM HOFFMANOWA MEMES
(TYLKO PRUS) • 2017-12-13 18:05:05
Mam pewne wątpliwości co do rzetelności tej strony. Przede wszystkim kto jest autorem t...
anonim • 2017-12-13 11:50:17
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Inicjatywa ludowa - definicja - WOS

Ludowa inicjatywa ustawodawcza oznacza jedną z form demokracji bezpośredniej, która uprawnia określoną liczę obywateli, posiadających czynne prawo wyborcze do przedłożenia własnego projektu zmian w prawie.

Możemy mówić o inicjatywie sformułowanej (zgłoszenie dokładne, sprecyzowanego projektu ustawy) i niesformułowanej (przedstawienie jedynie kwestii problemowej, która powinna być rozpatrzona). Wyrażenie poparcia projektu ustawy, który ma zostać złożony, polega na podpisaniu się pod tekstem przez wnioskodawców. Większość inicjatyw pilotowana jest przez utworzony na te okoliczności komitet obywatelski.

Posłowie są zobowiązani do rozpatrzenia złożonego przez wnioskodawców projektu, nie muszą jednak go uwzględnić w swoich własnych projektach. Niezwykle ważne jest to, że ludowa inicjatywa ustawodawcza nie może dotyczyć spraw, które są zastrzeżone przez Konstytucję dla innych podmiotów, tj. ustawy budżetowej, która należy do Rady Ministrów.

Inicjatywa ludowa obecnie jest praktykowana w takich krajach jak: Włochy, Szwajcaria i Hiszpania. W Polsce także jest stosowana, ale jedynie w formie sformułowanej.

Ponadto Konstytucja Polska precyzuje konkretną liczbę obywateli, która może złożyć projekt, jest to 100 tysięcy obywateli mających czynne prawo wyborcze.

Polecamy również:

  • Procedura ustawodawcza w Polsce - definicja, etapy

    Bardzo ważnym elementem procedury ustawodawczej (inaczej mówiąc procesu legislacyjnego) są tak zwane czytania, które odbywają się w Sejmie. Nazwa czytanie pochodzi od tego, że w przeszłości czytano dany projekt aktu w całości w trakcie posiedzenia Sejmu. Obecnie tego się już nie praktykuje, co wynika... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 1 =