Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Fryderyk Engels - biografia, poglądy

Ostatnio komentowane
Coś tu nie gra - notacji bra-ket używa Dirac już w "Principles of Quantum Mechanics" (I...
elpe • 2017-12-13 20:17:11
NIC NIE WYTLUMACZONE NIE POLECAM A TFU POLECAM HOFFMANOWA MEMES
(TYLKO PRUS) • 2017-12-13 18:05:05
Mam pewne wątpliwości co do rzetelności tej strony. Przede wszystkim kto jest autorem t...
anonim • 2017-12-13 11:50:17
Czat
Weronika • 2017-12-12 20:39:31
@Lupek, dziękujemy za zwrócenie uwagi. Literówka poprawiona.
ADMIN • 2017-12-13 11:11:39
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Fryderyk Engels - biografia, poglądy

Fryderyk Engels – biografia

Friedrich Engels urodził się 28 listopada 1820 w Wuppertalu w Niemczech w rodzinie właściciela fabryki. Po maturze podjął pracę w biurze jednej z fabryk ojca, a następnie w firmie handlowej w Bremie. W roku 1844 wyjechał do Paryża, gdzie poznał Karola Marksa. Wtedy też dołączył do Związku Komunistów i innych organizacji robotniczych. W tym samym roku napisał z Marksem traktat „Święta rodzina, czyli krytyka krytycznej krytyki” (krytyka heglizmu), w którym krytykował heglizm. Z powodu udziału w powstaniu badeńskim uciekł do Wielkiej Brytanii, od 1870 był publicystą w londyńskich redakcjach, tam też zakładał I i II Międzynarodówkę. Zmarł 5 sierpnia 1895 roku w Londynie.

Fryderyk Engels – poglądy

Fryderyk Engels razem z Karolem Marksem stworzyli podstawy ideologiczne socjalizmu. Większość jego dzieł to próba obrony i wyjaśnienia poglądów Marksa. W swoich pracach uznawał, iż to klasa robotnicza stanowi najważniejszą grupę społeczną. Postulował zwrócenie większej uwagi na tę warstwę, m.in. wymieniał potrzebę reorganizacji systemu nauczania, aby robotnicy mogli się szybko przekwalifikowywać, co zapobiegałoby bezrobociu, a także tworzenia sztucznych miejsc pracy.

Polecamy również:

  • Karol Marks - biografia, poglądy

    Karl Heinrich Marx urodził się 5 maja 1818 roku w Trewirze w rodzinie zasymilowanego rabina. W 1835 roku rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie w Bonn, a rok później przeniósł się na Uniwersytet Berliński. Tam przystąpił do grupy „lewicowych heglistów”. Obronił... Więcej »

  • Międzynarodówki robotnicze

    Druga połowa XIX wieku jest erą rozwoju różnej maści ruchów robotniczych i socjalistycznych, które za główne zadanie stawiały sobie poprawę położenia najuboższych warstw społeczeństwa – a więc w największej mierze robotników fabrycznych, bezlitośnie wykorzystywanych przez... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 5 =