Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Frakcje polityczne w Parlamencie Europejskim

Ostatnio komentowane
jeba* gnypa
KRÓL BURSY • 2017-12-14 09:56:00
Coś tu nie gra - notacji bra-ket używa Dirac już w "Principles of Quantum Mechanics" (I...
elpe • 2017-12-13 20:17:11
NIC NIE WYTLUMACZONE NIE POLECAM A TFU POLECAM HOFFMANOWA MEMES
(TYLKO PRUS) • 2017-12-13 18:05:05
Mam pewne wątpliwości co do rzetelności tej strony. Przede wszystkim kto jest autorem t...
anonim • 2017-12-13 11:50:17
Czat
Weronika • 2017-12-12 20:39:31
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Frakcje polityczne w Parlamencie Europejskim

Posłowie Europejscy zasiadają w Parlamencie Europejskim nie według klucza krajowego, ale partyjnego (a dokładniej frakcyjnego) – po wyborze na stanowisko eurodeputowanego w danym kraju (najczęściej kandydują oni z ramienia określonej partii) przyłączają się do jednej z tzw. frakcji.

Funkcjonujące w Parlamencie Europejskim frakcje wynikają z ogólnego podziału partii działających w Europie i są to (istniejące w 2013 r.):

(Frakcje wymienione zgodnie z ilością członków)
1. Europejska Partia Ludowa (Chrześcijańscy Demokraci) (EPP) – poglądy: umiarkowanie konserwatywne, chadeckie i konserwatywno-liberalne.
2. Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów (S&D) – poglądy: socjalistycznych i socjaldemokratycznych.
3. Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE) – poglądy: liberalne i demokratyczne.
4. Zieloni - Wolny Sojusz Europejski (Greens/EFA) – poglądy: ekologiczne, regionalistyczne
5. Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (ECR) – poglądy: konserwatywne,konserwatywno-liberalne, narodowo-konserwatywne, katolicko-narodowe, także eurosceptyczne.
6. Zjednoczona Lewica Europejska - Nordycka Zielona Lewica (GUE/NGL) – poglądy komunistyczne i socjalistyczne
7. Europa Wolności i Demokracji (EFD) – poglądy głównie konserwatywne, eurosceptyczne, także narodowokatolickie.

Warto zaznaczyć, że europoseł może nie zdecydować się na uczestnictwo we frakcji, ale pozostać niezależny.

Istnienie frakcji zostało sformalizowane już w latach 50. – od tamtego czasu uznaje się pewne limity tworzenia frakcji. W przeszłości frakcję mogła utworzyć grupa przynajmniej 9 posłów – ustalenia te ulegały jednak zmianom i obecnie (kadencja 2009-2014 r.) frakcję może założyć grupa przynajmniej 25 posłów z przynajmniej 7 państw członkowskich.

Polecamy również:

 • Parlament Europejski - skład, kadencja, przewodniczący

  Maksymalną liczbę posłów do Parlamentu Europejskiego Traktat o UE określa na 750 – minimalna liczba posłów z kraju członkowskiego to 6 osób, natomiast maksymalna to 96. Obecnie (tj. w 2013 r.) dane te nie są w pełni zgodne z rzeczywistością, co wynika z pewnego okresu przejściowego... Więcej »

 • Wybory do Parlamentu Europejskiego - zasady, ordynacja wyborcza, kiedy się odbywają

  Wybory do Parlamentu Europejskiego są niezwykłym momentem (trwają dwa dni), w którym obywatele wszystkich państw członkowskich (obecnie – 2013 r. – 28 krajów) będą wybierać swoich przedstawicieli w Parlamencie Europejskim. Wybory te są bezpośrednie, a głosowanie wolne i tajne (art. 14... Więcej »

 • Parlament Europejski - kompetencje, zadania

  Podstawowymi zadaniami Parlamentu Europejskiego jest prawodawstwo Unii oraz uchwalenie budżetu. Podkreślić należy także nadzorcze funkcje PE nad innymi instytucjami UE (szczególnie dotyczy to Komisji) – podstawowym tematem kontroli jest ich funkcjonowanie w sposób demokratyczny. Więcej »

 • Polscy posłowie do Parlamentu Europejskiego

  Obecnie (kadencja 2009-2004) w Parlamencie Europejskim jest 49 posłów z Polski. W wyborach z 2009 r. Platforma Obywatelska zdobyła 50% mandatów, Prawo i Sprawiedliwość - 30%, Sojusz Lewicy Demokratycznej wraz z Unią Pracy – 14%, a Polskie Stronnictwo Ludowe – 6%. Więcej »

Komentarze (0)
1 + 2 =