Błędnie zwykło się utożsamiać pojęcia faszyzmu i nazizmu. Choć posiadają one pewne cechy wspólne, to jednak istnieje szereg cech, które przyczyniają się do rozgraniczenia tych terminów.
Wspólny im jest fakt, iż są one dyktaturami i można je nazwać totalitaryzmami. Zarówno twórcy faszyzmu jak i nazizmu dążyli do rozszerzenia panowania na znacznym terytorium – przyświecała im idea imperializmu, który przejawiał się m.in. w ekspansji terytorialnej oraz podboju słabszych narodów. Owy imperializm wynikał między innymi z ideologii, która promowała hasło „pana narodów” i na pierwszym miejscu stawiała nacjonalizm, ale w formie skrajnej, łączący się z szowinizmem. Pojęcie narodu stanowiło jedną z najważniejszych wartości.
Warto wspomnieć, iż obydwa systemy były oparte na kulcie silnej, charyzmatycznej jednostki – wodza (we Włoszech był to Mussolini, w Niemczech Hitler), który wymagał bezwzględnego podporządkowania się jego woli.
Kolejną ważną wspólną cechą tych doktryn jest próba stworzenia systemu monopartyjnego w swoich państwach – dążono do likwidacji opozycji i przejęcia całej władzy przez jedną partię.
Natomiast nie są to systemy identyczne, jak już wspomniano. Rozbieżności widoczne