Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Europejski Trybunał Praw Człowieka - cele, orzecznictwo, działalność - WOS

Ostatnio komentowane
Słabo
JD • 2016-09-30 06:38:48
idiotyczne
siema123 • 2016-09-29 14:00:50
Co oznacza, że dane połączenie jest "szczególnie korzystne"?
ciekawy • 2016-09-29 10:33:28
Super jasno,zwiezle i na temat :)
Olciagw • 2016-09-28 08:38:16
Dobre
nikolas • 2016-09-27 20:21:23

WOS

Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Europejski Trybunał Praw Człowieka - cele, orzecznictwo, działalność - WOS

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) został powołany do życia w 1959 roku a jego siedzibę ulokowano w Strasburgu. Działa jako organ sądownictwa międzynarodowego rozpatrujący sprawy związane z łamaniem praw zagwarantowanych w Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, a także w protokołach uzupełniających ten dokument. ETPC nie jest jednym z organów Rady Europy, lecz Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, zastąpił Europejską Komisję Praw Człowieka oraz i Trybunał Praw Człowieka.

Trybunał tworzą sędziowie wytypowani z państwa wchodzących w skład Rady Europy – po jednym reprezentancie z każdego kraju (obecnie 47 członków). Obecnie z Polski zasiada na tym stanowisku Krzysztof Wojtyczek. Osoby mianowane na sędziów Trybunału muszą cieszyć się nieposzlakowaną opinią, a ponadto „powinni być ludźmi o najwyższym poziomie moralnym i muszą albo posiadać kwalifikacje do sprawowania wysokiego urzędu sędziowskiego, albo być prawnikami o uznanej kompetencji” – dzięki temu istnieje gwarancja uczciwego, sprawiedliwego, bezstronnego i kompetentnego rozstrzygania spraw. Kadencja sędziego ETPC trwa 9 lat, można sprawować ten urząd do momentu ukończenia 70 lat.

Europejski Trybunał Praw Człowieka posiada odpowiednią strukturę organizacyjną. W ramach organizacji działają: Zgromadzenie Plenarne Trybunału, Wielka Izba Trybunału, Panel Wielkiej Izby, Komitet Trybunału, Izba Trybunału, sędzia zasiadający jednoosobowo. Każdy z wymienionych organów składowych posiada odpowiednie kompetencje i zajmuje się określonymi czynnościami dotyczącymi rozpatrywania spraw.

Polecamy również:

 • Europejska Komisja Praw Człowieka

  Europejska Komisja Praw Człowieka została założona z inicjatywy Rady Europy, by czuwać nad ochroną praw człowieka zawartych w Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Przestała funkcjonować w 1998 roku, jej zadania od tego czasu przejął Europejski Trybunał Praw Człowieka. Więcej »

 • Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich - kompetencje, funkcje

  Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich działa od 1995 roku. Rzecznik stoi na straży przestrzegania praw i wolności obywateli Europy, kontroluję czy nie dochodzi do łamania praw zagwarantowanych w Karcie Praw Podstawowych. Więcej »

 • Ochrona praw człowieka w OBWE

  Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) rozpoczęła swoją działalność w 1995 roku, jest kontynuatorem działalności KBWE – Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Więcej »

 • Ochrona praw człowieka w Unii Europejskiej

  Unia Europejska jest jednym z najważniejszych elementów tworzących europejski system ochrony praw człowieka. Wśród organów zajmujących się tą kwestią w ramach UE należy wymienić: Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich, Parlament Europejski oraz Trybunał Sprawiedliwości. Więcej »

2 + 1 =