Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Pozytywne i negatywne skutki emigracji zarobkowej Polaków

Ostatnio komentowane
elo
pedal • 2018-01-22 08:01:22
vit. c rozpuszczalna w wodzie
beka • 2018-01-21 21:32:49
Bardzo przydatne
Mielo • 2018-01-21 11:58:36
Świetne!
Łongakom • 2018-01-21 11:17:13
bardzo lubie to moja rodzina
kalioficjalny • 2018-01-18 13:08:57
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Pozytywne i negatywne skutki emigracji zarobkowej Polaków

W związku z otwarciem rynku pracy krajów Europy Zachodniej dla Polaków (ostatnimi państwami, które to zrobiły – w 2011 r. – były Niemcy, Austria i Szwajcaria) bardzo wielu Polaków wyjechało za granicę w poszukiwaniu lepszej pracy, wyższego zarobku. Wyjazdy tysięcy Polaków spowodowały zróżnicowane skutki – zarówno pozytywne, jak i negatywne.

Do pozytywnych skutków emigracji zarobkowej Polaków należy zaliczyć:

- zdobycie doświadczenia, naukę języka, uzyskanie kapitału – które okazują się ważnym punktem startu po powrocie do kraju,

- poprawę sytuacji materialnej części Polaków, zarówno tych, którzy wrócili do kraju, jak i tych, którzy zdecydowali się zostać za granicą,

- zwiększenie liczby pracowników w krajach europejskich, którzy mogą realizować prace za nieco niższe wynagrodzenie (jest to niewątpliwie zaleta z perspektywy krajów przyjmujących migrantów).

Jeśli chodzi o negatywne skutki to można wymienić:

- problemy i konflikty kulturowe pojawiające się w środowiskach migrantów, także rozwój niechęci rodowitych mieszkańców krajów Europy Zachodniej wobec przyjezdnych, w tym Polaków,

- wyjazd z Polski tysięcy osób – potencjalnych pracowników i specjalistów, którzy mogliby budować polską gospodarkę,

- problemy społeczne, związane m.in. z zaburzeniem funkcjonowania rodziny, zjawiskiem eurosieroctwa,

- zwiększenie narażenia migrantów na różnego rodzaju deprawacje, także związane z przestępczością i alkoholizmem (co wynika np. z braku sukcesu w znalezieniu zatrudnienia, braku wsparcia społecznego) itp. 

Polecamy również:

 • Migracje w Polsce - statystyki, przyczyny

  Migracje to zjawisko zmiany pobytu ludzi – przyczyny przemieszczania się ludności mogą być bardzo zróżnicowane, można je jednak najczęściej wpisać do jednej z kategorii – czynników ekonomicznych, politycznych i społecznych. Jeśli chodzi o migracje w Polsce (w jej granicach, z... Więcej »

 • Emigracja - definicja, rodzaje

  Pojęcie emigracji pochodzi od łacińskiego słowa emmigratio, czyli wychodźstwo. Oznacza ono wyjazd z kraju dotychczasowego zamieszkania do innego kraju. Osobę wyjeżdżającą nazywa się emigrantem. Więcej »

 • Imigracja - definicja

  Pojęcie imigracja pochodzi od łacińskiego immigro, tzn. osiedlam się. Oznacza ono przyjazd pojedynczego człowieka (lub większej grupy ludzi) i osiedlenie się w obcym kraju. Warto wiedzieć, że osoba przyjezdna nazywana jest pojęciem imigrant. Więcej »

 • Migracja - definicja, rodzaje

  Zjawisko migracji oznacza zmianę miejsca pobytu (człowieka, ale w ujęciu biologicznym może np. dotyczyć różnych gatunków roślin i zwierząt). Wielkość migracji mierzy się za pomocą tzw. salda migracji, tj. różnicy między napływem ludności, a jej odpływem z danego obszaru w danym czasie. Więcej »

Komentarze (3)
1 + 5 =
Komentarze
Puszysty królik • 2016-04-21 08:03:52
Niekoniecznie pomocne
banalnypawel2 • 2016-04-14 13:54:36
Ekstra
Ekrylka • 2016-01-04 17:19:23
Dzienks :-))