Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Statystki, kierunki, przyczyny emigracji Polaków

Ostatnio komentowane
Prawo europejskie to nie to samo co prawo unii europejskiej
maryla2355 • 2016-10-26 07:02:55
jezus maria chryste boze
jezus • 2016-10-25 19:01:22
w sumie to woda jest przezroczysta ... aaaaa przezroczysta ! coo?? przezroczysta ? TAk kur...
uposledzony • 2016-10-25 18:55:23
Gitara śema ten tenkst normalnie ci powiem ze masz elokfentny sposub pizowni oraz wyrarza...
Napus • 2016-10-24 16:55:04
szukam dziewczyny Gdańsk
ROMEO • 2016-10-25 18:53:33

WOS

Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Statystki, kierunki, przyczyny emigracji Polaków

W związku z unijną swobodą przemieszczania się i otwarciem granic, które umożliwiły pracę Polaków na obszarze całej UE, doszło do olbrzymich migracji Polaków – obserwuje się je już od roku 2004.

Najczęstszymi kierunkami wyjazdów były oczywiście rozwinięte kraje Europy Zachodniej (tzw. Starej Unii), które mogły zapewnić atrakcyjne miejsca pracy (ich atrakcyjność polegała przede wszystkim na wynagrodzeniu, szczególnie w przeliczeniu euro na złotówki). Warto w tym momencie podkreślić, że kwestie finansowe są najważniejszą przyczyną emigracji Polaków - kraje Europy Zachodniej zapewniają także wyższy poziom życia. 

Kierunki emigracji Polaków

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, można wskazać, iż największa liczba Polaków wyjechała do Wielkiej Brytanii. Wynika to z faktu znajomości języka angielskiego – jego dostępności, a także obecności w programach szkolnych. Warto także podkreślić, że Wielka Brytania i Irlandia (gdzie również emigrowało bardzo wielu Polaków) były jednymi z krajów, które najwcześniej otwarły przed Polską swoje rynki pracy – już w 2004 r.

Ważnym kierunkiem emigracji Polaków były również Niemcy (otwarcie granic dopiero w 2011 r.), a także Holandia i Włochy. Nieco mniejsze znaczenie mają: Norwegia (poza UE), Francja, Belgia, Szwecja i Hiszpania.

 

Polecamy również:

  • Pozytywne i negatywne skutki emigracji zarobkowej Polaków

    W związku z otwarciem rynku pracy krajów Europy Zachodniej dla Polaków (ostatnimi państwami, które to zrobiły – w 2011 r. – były Niemcy, Austria i Szwajcaria) bardzo wielu Polaków wyjechało za granicę w poszukiwaniu lepszej pracy, wyższego zarobku. Wyjazdy tysięcy... Więcej »

2 + 5 =