Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Czerwoni Khmerzy - kim byli, ideologia, historia

Ostatnio komentowane
Co jest przyczyna , ze czastki maja ladunek elektryczny , czy nie jest to podobny mechan...
Le • 2017-07-22 21:28:41
W modelu stardardowym mezo obojetny ( pi ) zbudowany jest z kwarku ( u ) i antykwarku ( u...
Lech Lechman • 2017-07-22 19:28:02
Dlaczego nie ma daty wstawienia komentarza? Manipulacja?
Ciekawski • 2017-07-22 07:43:14
niech twardo sprawuja swoj urzad
kasia • 2017-07-20 17:16:17
Najwyższy czas skonczyc z bezprawie a sędziów którzy są polityczni wyrzucić z zawodu...
Maria • 2017-07-14 10:13:27
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Czerwoni Khmerzy - kim byli, ideologia, historia

Czerwoni Khmerzy to radykalne ugrupowanie komunistyczne, które 17 kwietnia 1975 r. zdobyło władzę polityczną w Kambodży. Rządy Czerwonych Khmerów doprowadziły do śmierci od 25 do 30% populacji Kambodży, a także całkowitego zniszczenia gospodarki i kultury kraju. Rządy Czerwonych Khmerów zostały obalone przez wojska wietnamskie w 1979 r., jednak aż do śmierci przywódcy – Pol Pota, prowadzili oni wojnę partyzancką.

Czerwoni Khmerzy – kim byli

Ugrupowanie założyli skrajni komuniści kambodżańscy na czele z Pol Potem – członkiem Komunistycznej Partii Kambodży, a potem dyktatorem kraju. Inni przywódcy Czerwonych Khmerów to m.in. Khieu Sampan (prezydent Kampuczy) oraz Ieng Sary (wicepremier i minister spraw zagranicznych Kampuczy), Nuon Chea, Ta Mok. Tworzyli oni tzw. Komitet Centralny Czerwonych Khmerów.

Czerwoni Khmerzy – historia

Ugrupowanie czerwonych Khmerów powstało w wyniku połączenia radykalnej ideologii komunistycznej z nacjonalizmem kambodżańskim, rozwiniętym pod wpływem interwencji wojsk wietnamskich i amerykańskich w Kambodży na początku lat 70. Armia Czerwonych Khmerów rozwijała się przede wszystkim na terytorium Północnego Wietnamu, wspierana finansowo przez tamtejszych komunistów

Polecamy również:

  • Wojna domowa w Kambodży - przyczyny, przebieg, znaczenie

    Kambodża była jednym z wielu krajów południowej Azji, które po II wojnie światowej odzyskały swoją niepodległość po długim okresie bycia zależnym od mocarstw europejskich. Władzę w państwie silnie uchwyciła wtedy rodzima dynastia, starając się kształtować nowe państwo wedle lokalnych wzorców. Więcej »

  • Pol Pot - biografia, działalność, polityka

    Twórca jednego z najbardziej krwawych reżimów w historii świata, Pol Pot, urodził się jako Saloth Sar 19.05.1925 roku w Prek Sbauv, na terytorium kontrolowanej wtedy przez Francuzów Kambodży. Pochodził z rodziny bogatych i dobrze prosperujących chłopów, co umożliwiło mu podjęcie edukacji. Więcej »

Komentarze (0)
5 + 1 =