Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Czarne Pantery jako organizacja terrorystyczna - historia, informacje, opis

Ostatnio komentowane
Przydatne ;D Dziekuje.
MrBarolos120 • 2018-04-20 12:19:08
Błąd merytoryczny: traktat brukselski podpisano w 1948
gość1 • 2018-04-19 13:18:31
zenujace
adam • 2018-04-18 19:12:38
Wielkie dzięki
julitka • 2018-04-18 16:12:22
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Czarne Pantery to amerykańska organizacja najaktywniej działająca na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. Głównym celem Czarnych Panter było dążenie do równouprawnienia czarnoskórych mieszkańców Stanów Zjednoczonych, a także ich ochrona.

Czarne Pantery – opis

Ugrupowanie zostało założone w październiku 1966 r. m.in. przez Hueya P. Newtona i Bobby'ego Seala.

Początkowo działalność Czarnych Panter opierała się na przemocy (a właściwie zbrojnej reakcji na przemoc wobec osób czarnych) z biegiem czasu organizacja zrewidowała jednak swoje poglądy i swoją działalność skupiła na pomocy innym, rozwiązywaniu problemów społecznych itp.

Czarne Pantery były uważane za organizację terrorystyczną przede wszystkim w związku z ogólnie panującą w USA w latach 60. i 70. niechęcią wobec osób czarnych. Dochodziło do licznych starć bojówek Czarnych Panter z policją, w wyniku których ginęli zarówno funkcjonariusze, jak i działacze Panter – na tym tle doszło także do podziału Czarnych Panter, który następnie doprowadził do rozwiązania ugrupowania. Część członków Czarnych Panter opowiadała się bowiem za konfrontacją z policją, a część za postawą ugodową i ewentualnie - samoobroną.

Ideologia Czarnych Panter mocno nawiązywała do idei lewicowych – m.in. maoizmu i socjaldemokracji.

Polecamy również:

 • Al-Kaida jako organizacja terrorystyczna - działalność, cechy, historia

  Al-Kaida to sunnicka organizacja terrorystyczna, którą założył w 1988 r. Osama Bin Laden (także Usama Ibn Ladin) – milioner pochodzący z Arabii Saudyjskiej. Początkowo Al-Kaida rozwijała się w opozycji wobec interwencji radzieckiej w Afganistanie (druga połowa lat 80. XX wieku) i była dofinansowywana... Więcej »

 • Czerwoni Khmerzy - kim byli, ideologia, historia

  Czerwoni Khmerzy to radykalne ugrupowanie komunistyczne, które 17 kwietnia 1975 r. zdobyło władzę polityczną w Kambodży. Rządy Czerwonych Khmerów doprowadziły do śmierci od 25 do 30% populacji Kambodży, a także całkowitego zniszczenia gospodarki i kultury kraju. Rządy Czerwonych Khmerów zostały... Więcej »

 • Hamas jako organizacja terrorystyczna - zamachy, działalność, historia

  Po zwycięstwie rewolucji islamskiej w Iranie (1979 r.) w świecie islamskim wzrosło znaczenie idei fundamentalistycznych, przywiązujących znaczną wagę do interpretowanych w sposób antyzachodni zasad religii islamskiej. Szczególną popularnością idee te cieszyły się wśród młodzieży islamskiej. Więcej »

 • Hezbollah jako organizacja terrorystyczna - historia, cele, opis

  Hezbollah (w polskim tłumaczeniu Partia Boga) powstał w 1982 r. jako odpowiedź na izraelską obecność na terytorium Libanu. Podobnie jak w innych krajach Bliskiego Wschodu w Libanie narastała niechęć wobec Izraela, które szczególnie eskalowała podczas interwencji wojsk izraelskich rozpoczętej 6 czerwca... Więcej »

 • Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny - historia, cele, opis

  Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny (LFWP, ang. PLFP) to palestyńska organizacja terrorystyczna, która rozpoczęła działalność w 1967 r. Ważną cechą charakterystyczną organizacji jest jej świecki charakter, co jest dość niezwykłe na Bliskim Wschodzie zdominowanym przez Islam. Więcej »

Komentarze (0)
4 + 3 =