Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Czarne Pantery jako organizacja terrorystyczna - historia, informacje, opis

Ostatnio komentowane
XD
TwojaStara123 • 2018-05-20 13:18:22
jak coś to 1+5=6
twoja stara • 2018-05-20 13:42:58
hehe
hehe • 2018-05-20 11:09:39
PKO Bank Polski http://e-m2m.pl/5b010419ce74d
jadwiga • 2018-05-20 05:39:18
ale co to jest ta reformacja!! xd
jh jh • 2018-05-19 17:16:29
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Czarne Pantery to amerykańska organizacja najaktywniej działająca na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. Głównym celem Czarnych Panter było dążenie do równouprawnienia czarnoskórych mieszkańców Stanów Zjednoczonych, a także ich ochrona.

Czarne Pantery – opis

Ugrupowanie zostało założone w październiku 1966 r. m.in. przez Hueya P. Newtona i Bobby'ego Seala.

Początkowo działalność Czarnych Panter opierała się na przemocy (a właściwie zbrojnej reakcji na przemoc wobec osób czarnych) z biegiem czasu organizacja zrewidowała jednak swoje poglądy i swoją działalność skupiła na pomocy innym, rozwiązywaniu problemów społecznych itp.

Czarne Pantery były uważane za organizację terrorystyczną przede wszystkim w związku z ogólnie panującą w USA w latach 60. i 70. niechęcią wobec osób czarnych. Dochodziło do licznych starć bojówek Czarnych Panter z policją, w wyniku których ginęli zarówno funkcjonariusze, jak i działacze Panter – na tym tle doszło także do podziału Czarnych Panter, który następnie doprowadził do rozwiązania ugrupowania. Część członków Czarnych Panter opowiadała się bowiem za konfrontacją z policją, a część za postawą ugodową i ewentualnie - samoobroną.

Ideologia Czarnych Panter mocno nawiązywała do idei lewicowych – m.in. maoizmu i socjaldemokracji.

Polecamy również:

 • Al-Kaida jako organizacja terrorystyczna - działalność, cechy, historia

  Al-Kaida to sunnicka organizacja terrorystyczna, którą założył w 1988 r. Osama Bin Laden (także Usama Ibn Ladin) – milioner pochodzący z Arabii Saudyjskiej. Początkowo Al-Kaida rozwijała się w opozycji wobec interwencji radzieckiej w Afganistanie (druga połowa lat 80. XX wieku) i była dofinansowywana... Więcej »

 • Czerwoni Khmerzy - kim byli, ideologia, historia

  Czerwoni Khmerzy to radykalne ugrupowanie komunistyczne, które 17 kwietnia 1975 r. zdobyło władzę polityczną w Kambodży. Rządy Czerwonych Khmerów doprowadziły do śmierci od 25 do 30% populacji Kambodży, a także całkowitego zniszczenia gospodarki i kultury kraju. Rządy Czerwonych Khmerów zostały... Więcej »

 • Hamas jako organizacja terrorystyczna - zamachy, działalność, historia

  Po zwycięstwie rewolucji islamskiej w Iranie (1979 r.) w świecie islamskim wzrosło znaczenie idei fundamentalistycznych, przywiązujących znaczną wagę do interpretowanych w sposób antyzachodni zasad religii islamskiej. Szczególną popularnością idee te cieszyły się wśród młodzieży islamskiej. Więcej »

 • Hezbollah jako organizacja terrorystyczna - historia, cele, opis

  Hezbollah (w polskim tłumaczeniu Partia Boga) powstał w 1982 r. jako odpowiedź na izraelską obecność na terytorium Libanu. Podobnie jak w innych krajach Bliskiego Wschodu w Libanie narastała niechęć wobec Izraela, które szczególnie eskalowała podczas interwencji wojsk izraelskich rozpoczętej 6 czerwca... Więcej »

 • Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny - historia, cele, opis

  Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny (LFWP, ang. PLFP) to palestyńska organizacja terrorystyczna, która rozpoczęła działalność w 1967 r. Ważną cechą charakterystyczną organizacji jest jej świecki charakter, co jest dość niezwykłe na Bliskim Wschodzie zdominowanym przez Islam. Więcej »

Komentarze (0)
4 + 2 =