Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Bierne prawo wyborcze do sejmu, senatu - na czym polega? WOS

Ostatnio komentowane
Pomógł mi ten artykuł
Vanka • 2017-09-26 05:09:10
[url=http://fluoxetine247.us.com/]buy fluoxetine[/url] [url=http://erythromycin500mg.us.or...
Brettdoops • 2017-09-26 02:38:31
[url=http://colchicine247.us.com/]colchicine for sale[/url] [url=http://viagra247.us.com/]...
Charlestuh • 2017-09-26 03:03:13
[url=http://indocin247.us.com/]indocin pharmacy sale[/url] [url=http://cipro247.us.com/]Bu...
Charlestuh • 2017-09-25 17:59:33
[url=http://cialispills.us.org/]Cialis Pills[/url] [url=http://fluoxetine247.us.com/]Order...
Aaronutirm • 2017-09-26 04:46:35
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Bierne prawo wyborcze do sejmu, senatu - na czym polega? WOS

Bierne prawo wyborcze to inaczej prawo wybieralności, czyli kandydowania do danego organu. Z związku z wagą bycia reprezentantem obywateli kraju, bierne prawo wyborcze podlega pewnym ograniczeniom, które najczęściej związane są z wiekiem kandydatów, a także posiadaniem obywatelstwa danego kraju.

Bierne prawo wyborcze jest regulowane m.in. w Konstytucji RP z 1997 r. w artykule 99 oraz 127. Zgodnie z zapisami Konstytucji RP w przypadku wyborów do Sejmu, konieczne jest by dany kandydat (najpóźniej w dniu wyborów) ukończył 21 lat (podobny wiek jest konieczny dla kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Do Senatu cenzus wiekowy jest wyższy i wynosi 30 lat. W przypadku wyborów prezydenckich w Polsce cenzus wiekowy wynosi 35 lat. Szczegółowo prawo wyborcze reguluje Kodeks wyborczy.

Należy podkreślić, iż w przypadku Sejmu i Senatu nie może kandydować osoba, która była skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślnie ścigane z oskarżenia publicznego.(art. 99 pkt 3 Konstytucji RP). Podobnie jest w przypadku urzędu prezydenta, ponieważ Konstytucja warunkuje możliwość kandydowania obywatelowi, który korzysta z pełni praw wyborczych do Sejmu. (art. 127 pkt 3 Konstytucji RP)

Cenzusy wiekowe są wprowadzone również w wyborach samorządowych – wiek kandydata na wójta, burmistrza lub prezydenta to minimum 25 lat, natomiast na radnego gminy, powiatu lub sejmiku wojewódzkiego – 18 lat.

Bierne prawo wyborcze bywa także regulowane miejscem zamieszkania kandydata. W przypadku wyborów do rad gminy wymaga się np. by kandydat zamieszkiwał na terenie działania gminy, do rady której kandyduje.

Polecamy również:

  • Czynne prawo wyborcze do sejmu, senatu - na czym polega? WOS

    Pojęcie czynnego prawa wyborczego wiąże się z możliwością udziału w wyborach (a dokładniej – oddania głosu na wybranego kandydata). W polskim prawie czynne prawo wyborcze posiada każdy obywatel Polski, który ma ukończone 18 lat (najpóźniej w dniu wyborów). Istotnym warunkiem jest także... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 5 =