Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Symbole Ducha Świętego

Ostatnio komentowane
WCALE NIE BARANIE
Micho Micho • 2015-03-26 17:03:20
CO to ma być O=S=O? tam nie ma 2 wiązań pi i 2 sigma! Powinno być wiązanie koordynacy...
barany • 2015-03-26 13:05:26
Jestem po wrazeniem i mysle ze ta stronka moze wiele pomoc w nauce angielskiego pozdrawiam...
magdakora • 2015-03-26 07:51:06
fajna strona......... reklama zasłania polowe tekstu i nie da sie czytać
kirol • 2015-03-25 17:45:41
były poputczik Miłosz pisze, że służył Krajowi, chociaż służył Bierutowi. (Sergi...
JAQ • 2015-03-24 21:35:33
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Woda jest symbolem działania Ducha Świętego w sakramencie chrztu. Jest znakiem ponownych narodzin człowieka, narodzin do życia Bożego. Wszyscyśmy bowiem w jednym Duchu zostali ochrzczeni, [aby stanowić] jedno Ciało: czy to Żydzi, czy Grecy, czy to niewolnicy, czy wolni. Wszyscyśmy też zostali napojeni jednym Duchem (1Kor 12,13). Duch Święty jest również identyfikowany z wodą, która wypływa z przebitego boku Chrystusa na krzyżu (J 19,34). W Ewangelii św. Jana pojawia się metafora Ducha jako wody żywej, która tryska w człowieku ku życiu wiecznemu.

Innym symbolem Ducha Świętego jest namaszczenie olejem. Jest ono znakiem sakramentu bierzmowania. Pierwszym namaszczeniem dokonanym przez Ducha było namaszczenie Jezusa. To właśnie Duch ustanawia Jezusa Chrystusem, czyli Mesjaszem: Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego (Mt 1,18). Przez Ducha Świętego Jezus uzdrawia, a przede wszystkim zmartwychwstaje.

Ogień jest symbolem energii dzieł Ducha. Duch Święty przekształca wszystko, co zechce. Prorok Eliasz powstał jak ogień, a słowo jego płonęło jak pochodnia (Syr 48,1). Jan Chrzciciel zapowiada Jezusa jako Tego,

Polecamy również:

 • Dary Ducha Świętego

  Dary Ducha Świętego są dyspozycjami, które sprawiają, że człowiek wiedzie życie moralne i jest posłuszny Boga. Traktuje się je jako uzupełnienie cnót.

 • Owoce Ducha Świętego

  Owoce to doskonałości, które Duch Święty kształtuje w człowieku. Po owocach człowiek poznaje, że Duch jest obecny w jego życiu i sercu.

 • Grzechy przeciwko Duchowi Świętemu

  W swoim nauczaniu Jezus przekazał ludziom, że grzech przeciwko Duchowi Świętemu jako jedyny nie będzie nikomu odpuszczony.

 • Zesłanie Ducha Świętego

  Zesłanie Ducha Świętego to wydarzenie, które zostało zapowiedziane przez Jezusa Chrystusa. Nastąpiło dziewięć dni po Jego Wniebowstąpieniu i pięćdziesiątego dnia po Jego Zmartwychwstaniu. Zostało opisane w Dziejach Apostolskich.

Przepisz kod:
wczytaj nowy