Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Św. Andrzej

Ostatnio komentowane
WIEM,ŻE MISJE POKOJOWE ŚĄ BARDZO NIEBEZPIECZNE.Podziwiam ludzi,którzy są na misji,ż...
tereska1 • 2017-08-15 08:19:23
Dobre zestawienie. Polecam także ten artykuł http://edueduonline.pl/blog/e-mail-angielsk...
Sara • 2017-08-09 10:30:02
Umiem w matme wiem ile to jest pienc pluz czy
Kujon • 2017-08-08 17:08:22
ale ktoś trafił jak kulą w płot z Jarosławem Mądrym
b • 2017-08-11 12:35:03
Które prawa? Których mniejszości? Kto o tym decyduje?
Jacek • 2017-07-31 06:50:03
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Św. Andrzej

Św. Andrzej pochodził z Betsaidy, był bratem św. Piotra i razem z nim mieszkał u jego teściowej w Kafarnaum. Zajmował się łowieniem ryb. Początkowo był uczniem Jana Chrzciciela (J 1, 35-41), ale został pierwszym powołanym przez Jezusa Apostołem. Z kolei w wykazie Dwunastu jest wymieniany na drugim (Mt i Łk) lub czwartym (Mk) miejscu. Należał do najbliższych Jezusowi uczniów, ale w Ewangeliach imiennie został wspomniany tylko dwa razy.

Postać św. Andrzeja pojawia się przy cudownym rozmnożeniu chleba (J6,8-15). Jest także wymieniony obok św. Filipa jako pośrednik między Jezusem  a poganami (J 12,20-22). W Dziejach Apostolskich jego imię znajduje się w wykazie Apostołów, ale księga nie wspomina nic o jego działalności po Zesłaniu Ducha Świętego.

Orygenes podawał, że św. Andrzej pracował w Scytii (tereny na północ od Morza Czarnego), co czyniłoby go Apostołem Słowian. Św. Hieronim dodaje jeszcze tereny Azji Mniejszej: Pont, Kapadocję i Bitynię, skąd miał udać się do Achai i tam, w miejscowości Patras, umrzeć śmiercią męczeńską na krzyżu w kształcie litery X. Jego odejście datuje się na 65 r. bądź 70 r.

Działalność i śmierć św. Andrzeja jest głównym tematem dwóch apokryfów, datowanych

Polecamy również:

 • Św. Piotr

  Św. Piotr miał właściwie na imię Szymon (Symeon). Pochodził z Betsaidy nad Jeziorem Genezaret (Galilejskim) i był rybakiem. Jego bratem był św. Andrzej. Obaj należeli do grona Dwunastu Apostołów. Przed powołaniem przez Jezusa byli najprawdopodobniej uczniami św. Jana Chrzciciela. Więcej »

 • Św. Paweł

  Św. Paweł pochodził z Tarsu w Cylicji. Był Żydem, ale jednocześnie obywatelem Rzymu. Urodził się ok. 8 r. po narodzeniu Chrystusa. Pochodził z rodu Beniamina i należał do grona faryzeuszy. Więcej »

 • Św. Jakub

  Jakub Starszy, zwany także Jakubem Większym, był bratem św. Jana, synem Zebedeusza i Salome. Należał do grona Dwunastu Apostołów. Był jednym z pierwszych powołanych przez Jezusa uczniów; w Ewangeliach wymieniany jest na trzecim miejscu (Łk, Mt) albo na drugim (Mk). Więcej »

 • Św. Jan

  Św. Jan był synem Zebedeusza i Salome oraz bratem Jakuba Starszego. Należał do grona Dwunastu Apostołów; był spośród nich najmłodszy. Był również Ewangelistą; autorem Ewangelii św. Jana. Więcej »

 • Św. Tomasz

  Św. Tomasz należał do grona Dwunastu Apostołów. Nazywany jest również Didymosem, czyli Bliźniakiem. Ewangelie nie poświęcają mu wiele miejsca, a w Dziejach Apostolskich został wspomniany tylko raz – w wykazie Apostołów. Niemniej fragmenty poświęcone Tomaszowi są znaczące. Więcej »

Komentarze (0)
5 + 1 =