Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Sekty w Polsce - rodzaje, nazwy, dane statystyczne

Ostatnio komentowane
Polecam
Ola6a • 2016-12-05 19:19:19
super
sr • 2016-12-05 18:58:48
Dzięki za pomoc!
Uczeń • 2016-12-05 17:25:49
Moja nauczcielka zagroziła mi że pozwie mnie do sądu jak na wypracowania będe kopiowal...
drtjfghjfcghfcgh • 2016-12-05 15:17:27
@Nesti Głupi to ty jesteś.
xxx • 2016-12-05 17:17:51
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Sekty w Polsce - rodzaje, nazwy, dane statystyczne

Problem sekt w Polsce to problem niezwykle złożony przede wszystkim dlatego, że w naszym ustawodawstwie samo pojęcie „sekta” nie funkcjonuje. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji odmawia czasem rejestracji niektórym związkom wyznaniowym, jeśli zagrażają one bezpieczeństwu publicznemu bądź podstawowym prawom i wolnościom obywateli, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że nie wszystkie grupy religijne podejmują kroki, żeby się zarejestrować, chociaż aktywnie pozyskują nowych członków. Ponadto niektóre zarejestrowane związki wyznaniowe są uznawane w świetle opinii publicznej za sekty. Nie ma zatem jakiegoś obowiązującego spisu sekt. Pewne grupy religijne jednak często są w nieoficjalnych wykazach (przygotowywanych chociażby przez duchownych Kościoła katolickiego) wspominane. Należą do nich:

1) Świadkowie Jehowy – wywodzą się z chrześcijaństwa, ale ze względu m.in. na odrzucenie dogmatu o Trójcy Świętej, zmanipulowany przekład Pisma Świętego oraz używanie imienia Jehowa jako imienia Boga, nie są uznawani przez pozostałe Kościoły chrześcijańskie w tym przez Kościół katolicki. Najwięcej jednak kontrowersji budzi ich błędne utożsamienie starotestamentowego zakazu spożywania krwi zwierzęcej

Polecamy również:

  • Sekty - rodzaje, przykłady

    Wielu badaczy podejmowało próby klasyfikacji i uporządkowania tak zróżnicowanego zjawiska, jakim są sekty. Jedną z najbardziej znanych typologii jest typologia zaproponowana przez Stevena Hassana, byłego członka Kościoła Zjednoczeniowego, który dokonał podziału sekt na: Więcej »

  • Zagrożenia wiary we współczesnym świecie

    Temat zagrożeń wiary chrześcijańskiej podjął w 2013 r. Episkopat Polski. W swoim liście duszpasterskim za główne niebezpieczeństwo uznał działalność sekt, z których zdecydowana większość ma charakter destrukcyjny i opiera się na technikach psychomanipulacyjnych. Więcej »

Komentarze (4)
2 + 4 =
Komentarze
ADMIN • 2016-10-26 11:25:54
Szanowna/y Pani/e - wszystkie nasze teksty są tekstami oryginalnymi. Ten został opublikowany na stronie jeszcze w 2013 r. Jeśli funkcjonuje w innych miejscach w sieci, oznacza to, że został skopiowany z naszej strony, tym samym złamane zostały prawa autorskie. Jeśli idzie o treść, autorami wszystkich tekstów są redaktorzy z wyższym wykształceniem kierunkowym, w tym wypadku religioznawca.
ili • 2016-10-23 08:10:03
Skopiowany tekst z innych artykolow na internecie. Personalne wycieczki i ocenianie np. w przypadku swiadkow jchowy. Przykladowo: m.in. na odrzucenie dogmatu o Trójcy Świętej, ;;;;zmanipulowany :::::::przekład .... itd . Artykol pelny prywatnych Katolickich bdur. Zal.pl. I niewiem czy macie pozwolenie na powielanie pracy innych ludzi. Caly artykol wyglada jak posklejany na szybko material z internetu w wordzie bez logiki wypowiedzi.
ADMIN • 2015-07-09 08:00:35
@Zdzisław, proszę wskazać błędy, abyśmy mogli odnieść się do zarzutów
Zdzisław • 2015-07-07 11:59:33
Bardzo interesujący tekst, szkoda tylko, że w wielu kwestiach mija się z rzeczywistością :(