Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Rozwód kościelny

Ostatnio komentowane
No ch*j tu jest tej charakterystyki elo
wosPRO • 2017-08-20 00:32:13
Witam Dla mnie jednym z największych paradoksów współczesnego świata jest fakt,że p...
pawlo0 • 2017-08-16 17:57:59
WIEM,ŻE MISJE POKOJOWE ŚĄ BARDZO NIEBEZPIECZNE.Podziwiam ludzi,którzy są na misji,ż...
tereska1 • 2017-08-15 08:19:23
Dobre zestawienie. Polecam także ten artykuł http://edueduonline.pl/blog/e-mail-angielsk...
Sara • 2017-08-09 10:30:02
Umiem w matme wiem ile to jest pienc pluz czy
Kujon • 2017-08-08 17:08:22
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Rozwód kościelny

Kościół podkreśla, że węzeł małżeński został ustanowiony przez Boga, dlatego zawarte małżeństwo nigdy nie może być już rozwiązane. Małżeństwo jawi się zatem jako rzeczywistość nieodwołalna:

Kan. 1141 - Małżeństwo zawarte i dopełnione nie może być rozwiązane żadną ludzką władzą i z żadnej przyczyny, oprócz śmierci. (Kodeks Prawa Kanonicznego)

W Kościele katolickim rozwód małżonków jest niemożliwy – nie ma czegoś takiego jak rozwód kościelny. Możliwe jest jednak unieważnienie małżeństwa. Orzeczenie „nieważności małżeństwa” to stwierdzenie, że małżeństwo nigdy nie istniało. W takim przypadku obie strony są wolne i mogą wstąpić w związki małżeńskie. Zanim dojdzie do unieważnienia, sprawa musi zostać zbadana przez trybunał kościelny.

Kościół, opowiadając się przeciwko możliwości rozwodu, opowiada się równocześnie przeciwko nowym związkom zawartym na podstawie prawa cywilnego. Uważane są one za cudzołóstwo, zgodnie ze słowami Jezusa: Kto oddala żonę swoją, a bierze inną, popełnia cudzołóstwo względem niej. I jeśli żona opuści swego męża, a wyjdzie za innego, popełnia cudzołóstwo (Mk 10, 11-12). Osoby będące w drugim związku małżeńskim, który został zawarty cywilnie, nie mogą przystępować

Polecamy również:

  • Warunki zawarcia małżeństwa

    Sakrament małżeństwa jest zawierany w Kościele katolickim między kobietą, a mężczyzną.  Obowiązują także pewne wytyczne odnośnie wieku, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego:  Kan. 1083 - § 1. Nie może zawrzeć ważnego małżeństwa mężczyzna przed ukończeniem szesnastego roku życia i kobieta przed... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 3 =