Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Rok liturgiczny - co to jest, ile trwa? Kalendarz liturgiczny

Ostatnio komentowane
[url=http://colchicine247.us.com/]Purchase Colchicine[/url]
Brettdoops • 2017-09-21 07:38:37
[url=http://erythromycin500mg.us.org/]erythromycin 500 mg[/url] [url=http://cephalexin250m...
StewartSooli • 2017-09-21 04:54:07
[url=http://cephalexin250mg.us.org/]cephalexin 250 mg[/url]
Aaronutirm • 2017-09-21 03:14:14
[url=http://trazodone247.us.com/]trazodone price[/url]
Aaronutirm • 2017-09-21 01:49:54
nic nie pomocne
rak • 2017-09-20 18:32:00
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Rok liturgiczny - co to jest, ile trwa? Kalendarz liturgiczny

diecezji i święto patrona parafii (tzw. odpust parafialny).

Kształtowanie się roku liturgicznego

- I w. – pierwsze pokolenie chrześcijan świętowało niedzielę, wspominając w tym dniu tygodnia zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa ; stąd też niedziela nazywana była dniem Pana: gr. Kyriake hemera, łac. dies dominica, a także „małą Wielkanocą”;

- II w. – zaczęto obchodzić Wielkanoc (Paschę) jako coroczne wspomnienie zmartwychwstania; jest to zatem najstarsza uroczystość roku liturgicznego;

- III w. – początki kultu świętych (najpierw kult ten dotyczył męczenników, dopiero potem objęto nim innych wyznawców);

- IV w. – chrześcijanie zaczęli obchodzić Boże Narodzenie. W związku z tym kształtuje się także okres Adwentu jako okres przygotowań do uroczystości narodzenia Chrystusa. Formuje się również okres Wielkiego Postu, początkowo związany ściśle z przygotowywaniem katechumenów do przyjęcia chrztu;

- V w. – można wyróżnić już Triduum Paschalne;

- VII w. – wprowadzenie oktawy świąt Bożego Narodzenia;

- IX w. – od tego wieku rok liturgiczny rozpoczyna się I Niedzielą Adwentu;

Rok liturgiczny kształtuje się do dziś – każda epoka wnosi do roku kościelnego nowe święta i nowych świętych.

Polecamy również:

 • Adwent - co to jest, kiedy się zaczyna?

  Adwent (łac. adventus – „przyjście, przybycie”) to pierwszy okres roku liturgicznego. Rozpoczyna się pierwszymi Nieszporami pierwszej Niedzieli po uroczystości Chrystusa Króla, czyli między 29 listopada a 3 grudnia i trwa do pierwszych Nieszporów uroczystości... Więcej »

 • Okres Narodzenia Pańskiego

  Okres Narodzenia Pańskiego rozpoczyna się od pierwszych Nieszporów uroczystości Narodzenia Pańskiego (czyli wieczorem 24 grudnia) i trwa do niedzieli Chrztu Pańskiego, tj. do niedzieli po Objawieniu Pańskim. Więcej »

 • Wielki Post - ile trwa, informacje, symbole

  Wielki Post to czas pokuty i nawrócenia, przygotowujący wiernych do godnego przeżycia pamiątki Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa, czyli innymi słowy do świąt Wielkanocnych. Trwa 40 dni; od Środy Popielcowej do początku liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w Wielki Czwartek. Więcej »

 • Triduum Paschalne - co to jest, co oznacza, opis

  Triduum Paschalne (inaczej Triduum Wielkanocne) to obchód liturgiczny w Kościele rzymskim rozpoczynający się w Wielki Czwartek wieczorem, a kończący się nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Bywa traktowany jako osobny, najkrótszy okres liturgiczny bądź część okresu Wielkanocy.... Więcej »

 • Okres wielkanocny - od kiedy do kiedy trwa, opis, symbole

  Okres Wielkanocny w Kościele katolickim trwa 50 dni, od Niedzieli Zmartwychwstania do Uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Bywa określany jako jeden dzień świąteczny, a nawet jako „Jedna Wielka Niedziela”. Jest to czas, w którym Kościół raduje się ze zwycięstwa Chrystusa nad grzechem... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 2 =