Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Rekonkwista - czym była, historia, skutki

Ostatnio komentowane
k
kkk • 2017-11-17 14:43:25
l0oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo...
XD • 2017-11-17 07:48:39
Łatwe
chuj • 2017-11-17 07:07:20
jd
kupa • 2017-11-16 16:53:48
E3RGTHGVCXDFVGTHGRFDESWE3R4TRDSXWSD
DERGBVCCCFV • 2017-11-16 16:13:27
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Rekonkwista - czym była, historia, skutki

Arabski podbój Hiszpanii, rozpoczęty w 711 r. od zajęcia miasta Toledo, zakończył się w ciągu pół wieku. Wówczas powstał organizm państwowy określany mianem al-Andalus. Rekonkwistą (hiszp. reconquista oznacza  „zdobycie na nowo”) nazywa się zbrojną walkę chrześcijan w okresie VIII-XV w. o odzyskanie owych ziem Półwyspu Iberyjskiego spod panowania arabskiego.

Główną rolę w okresie rekonkwisty odegrały królestwa: Kastylii, Aragonii i Portugalii. Kraje te w swoich walkach wspierane były przez krzyżowców (głównie francuskich) oraz zakony rycerskie m.in. Zakon Alcantra, Zakon Santiago oraz Zakon Rycerzy Chrystusa. Patronem wojsk chrześcijańskich podczas rekonkwisty był święty Jakub.

Początek rekonkwiście dała położona nad Zatoką Biskajską Asturia. Po okresie krwawego odpierania ataków z strony emiratu, Alfons II (791-842) odmówił Arabom płacenia trybutu i kazał namaścić się  na króla. Po jego koronacji Asturia wzmocniła się wewnętrznie. Dzieło kontynuował Alfons III (866-910), któremu udało się uzyskać zdobycze terytorialne i zorganizować Leon oraz Kastylię, które z czasem jako samodzielne państwa przejęły obowiązek rekonkwisty. Ustanowiona za Alfonsa III stolica w Oviedo stała się natomiast ośrodkiem chrześcijańskiej kultury.

Do połowy XI w. walkę z Arabami utrudniały rozdrobnienie i słabość państw chrześcijańskich. Przełom nastąpił jednak po upadku kalifatu kordobańskiego w 1031 r., kiedy to powstał szereg skłóconych ze sobą emiratów. W XIII w. już cały Półwysep, z wyjątkiem Grenady, znalazł się pod panowaniem chrześcijan. Za koniec rekonkwisty uznaje się 1492 r., kiedy doszło do zdobycia Grenady.

Rekonkwista odegrała ważną rolę w kształtowaniu się autonomii państw Półwyspu Pirenejskiego oraz świadomości narodowej jego mieszkańców, czyli Hiszpanów i Portugalczyków.

Polecamy również:

 • Synod w Clermont - postanowienia. I wyprawa krzyżowa - wyprawa ludowa, wyprawa rycerska

  Jednym z elementów ekspansji Europy Zachodniej, przez blisko dwa wieki, stanowił ruch krucjatowy. Chrześcijaństwo na początku drugiego tysiąclecia poszerzyło swoje wpływy na kraje słowiańskie oraz skandynawskie. Natomiast, za sprawą licznych działań, zaczęto wypierać Arabów z Hiszpanii Więcej »

 • II wyprawa krzyżowa - data, przyczyny, przebieg, skutki

  W roku 1096 wyruszyła z Europy pierwsza krucjata – tzw. wyprawa rycerska. Na skutek wojny domowej, która trwała ówcześnie w państwie Turków seldżuckich, doszło do szeregu zwycięstw krzyżowców. W roku 1097 zdobyto Edessę, kolejno Antiochię (1098), Jerozolimę (1099), a na zdobytych... Więcej »

 • III wyprawa krzyżowa - data, przyczyny, przebieg, skutki

  Muzułmanom w roku 1144 udaje się zdobyć hrabstwo Edessy. Wydarzenie to było bezpośrednią przyczyną zorganizowania drugiej wyprawy krzyżowej. Miała ona miejsce w latach 1147 – 1149, a na jej czele stanęli – król Francji Ludwik VII oraz król Niemiec Konrad III. Jednak zatargi między dwoma... Więcej »

 • IV wyprawa krzyżowa - data, przyczyny, przebieg, skutki

  W roku 1187 Saladyn – sułtan egipski, pokonał rycerstwo łacińskie pod Hattin i zdobył Królestwo Jerozolimy oraz twierdzę Akkę. Odpowiedzią na jego działania była trzecia wyprawa krzyżowa w latach 1189 – 1192. Na czele wyprawy stanęli wówczas cesarz Fryderyk Barbarossa, król Francji... Więcej »

 • V wyprawa krzyżowa - data, przyczyny, przebieg, skutki

  Od roku 1215 papież Innocenty III nawoływał do zorganizowania piątej krucjaty. Pomimo, że nie doszło do niej za życia biskupa Rzymu, to jego propaganda osiągnęła sukces. Bowiem już w dwa lata później zorganizowano – głównie za sprawą feudałów europejskich, kolejną wyprawę krzyżową. Więcej »

Komentarze (0)
2 + 1 =