Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Modlitwa

Ostatnio komentowane
xd
xdddddd • 2017-12-14 19:21:21
jeba* gnypa
KRÓL BURSY • 2017-12-14 09:56:00
Coś tu nie gra - notacji bra-ket używa Dirac już w "Principles of Quantum Mechanics" (I...
elpe • 2017-12-13 20:17:11
NIC NIE WYTLUMACZONE NIE POLECAM A TFU POLECAM HOFFMANOWA MEMES
(TYLKO PRUS) • 2017-12-13 18:05:05
Mam pewne wątpliwości co do rzetelności tej strony. Przede wszystkim kto jest autorem t...
anonim • 2017-12-13 11:50:17
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Modlitwa

definiuje modlitwę jako żywy i osobisty związek człowieka z Bogiem (KKK 2558); związek ten bywa również określany słowem komunia bądź  przymierze.

Modlitwa jest miejscem spotkania z Panem, do którego On sam wzywa niestrudzenie każdą osobę. Człowiekowi, które na wezwanie odpowiada powinna towarzyszyć w modlitwie pokora, gdyż modlitwa jest darem Boga – o pokorze modlącego serca mówi przypowieść Jezusa o faryzeuszu i celniku (Łk 18, 9-14).

Modlitwa towarzyszy całej historii zbawienia, a wezwania do modlitwy zwarte są zarówno w pismach Starego, jak i Nowego Testamentu. Nauczycielami modlitwy w starożytnym Izraelu byli przede wszystkim kapłani i prorocy, przy czym szczególną rolę przypisuje się królowi Dawidowi, którego tradycja żydowska i chrześcijańska uznaje za autora Psalmów. Psalmy („Pieśni Chwały”)  uznawane są za arcydzieło modlitwy w Starym Testamencie, a sam Dawid za wzór modlitwy dla Ludu Bożego.

Doskonałym  wzorem i Nauczycielem modlitwy był jednak sam Jezus Chrystus. Jego modlitwę Kościół nazywa modlitwą synowską.  Jezus modlił się przed decydującymi momentami swojego posłania: przed otwarciem się niebios w trakcie chrztu w Jordanie i zstąpieniem na Niego Ducha Świętego

Polecamy również:

 • Rodzaje modlitwy

  błogosławieństwo, adoracja, modlitwa prośby, modlitwa dziękczynienia i modlitwa uwielbienia. Więcej »

 • Modlitwa prywatna i publiczna

  Modlitwa prywatna jest modlitwą jednej osoby (lub jednej rodziny), która modli się za siebie bądź za innych bez udziału Kościoła. Może przyjmować różne formy, tj. może być cicha, głośna, śpiewana. Więcej »

 • Formy modlitwy

  Wśród form modlitwy wyróżnia się: modlitwę ustną, rozmyślanie oraz kontemplację. Więcej »

 • Wyznanie wiary (credo)

  Wiara jest odpowiedzią dawaną Bogu – odpowiedzią na Jego Objawienie. „Wierzyć” to znaczy poddać się Panu i być całkowicie posłusznym Jego woli. Wiara jest łaską, darem Bożym.  Więcej »

 • Modlitwa Ojcze Nasz

  Modlitwa Ojcze Nasz wywodzi się z Ewangelii i jest uważana za podstawową modlitwę chrześcijańską. Została spisana przez św. Łukasza (wersja krótsza – pięć próśb) i św. Mateusza (wersja rozszerzona – siedem próśb). Modlitwę Ojcze Nasz przekazał uczniom sam Jezus Chrystus. Więcej »

Komentarze (2)
5 + 2 =
Komentarze
oko • 2017-11-29 17:39:15
Obok ławy tortur wisiał krzyż, a w czasie torturowania służące do tego narzędzia były wielokrotnie oblewane wodą święconą. Członkowie sądu odmawiali przed rozpoczęciem rozprawy modlitwę do Ducha Świętego, ale swej heretyckiej ofierze nie pozwalali na obronę — ani osobistą, ani poprzez adwokata. Tymczasem dla wykazania winy oskarżonych wolno było sędziom uciekać się do wszelkich oszustw: istniało jednoznacznie sformułowane przyzwolenie na stosowanie takich metod . Kościół nie wzdragał się przy tym przed wykorzystywaniem anonimów i zachęcał do denuncjowania. Każdy katolik był obowiązany wydać innowiercę. Dzieci, które by nie doniosły na swych heretyckich rodziców, musiały liczyć się z utratą wszystkiego, co było w ich posiadaniu . Skruszonych „kacerzy” karano na przykład postami, obowiązkiem odbycia pielgrzymki, trybutem pieniężnym, i często narzucano im na wiele lat odzież, po której byli rozpoznawalni; jak wiemy, noszenie zewnętrznych oznak pochodzenia narzucił Kościół także Żydom, antycypując praktykę hitlerowską. Natomiast oskarżony, który obstawał przy swej wierze, był przez Kościół przekazywany „ramieniu świeckiemu”, z którego pomocą głosił Kościół Ewangelię od czasów Konstantyna.
gedeon • 2017-11-29 17:37:09
Hostia to postać ciała Bożego stworzonego ludzką ręką. Rolnik sieje zboże, które młynarz potem zmieli na mąkę. Z mąki zakonni upieką hostię. Następnie kapłan na ołtarzu w świątyni, nakazuje Chrystusowi by w tę hostię wstąpił i hostia staje się „ciałem Bożym”. Po czym podaje ją wiernym by „ciało” Chrystusa zjedli. Zatem hostia to czczony wizerunek ciała Bożego w zjadliwej postaci. Jednoznacznie zakazany przez Boga Ojca. Jak każde dzieło rąk ludzkich nawet te podobne do czegokolwiek na niebiesiech. Podlega procesowi starzenia się i rozkładu. Zaś te zjadliwe dodatkowo mogą być zniszczone przez robactwo. Czego doskonałym przykładem są nie tak dawne dwa przypadki „cudownego” zabarwienia hostii na czerwono w Sokółce i Legnicy. Nauka nie ma żadnych wątpliwości: sprawcą cudu w Sokółce i Legnicy jest bakteria Serratia marcescens. Żyjąca również w organizmie człowieka, a w kościele, gdzie ludzi dużo to i bakterii dużo. Więc bez trudu może zagościć na hostii. Bakteria wytwarza prodigiozynę ma ona intensywny czerwony kolor, do złudzenia przypominający kolor krwi. Nie rozpuszcza się w wodzie. Dlatego porażona nią hostia przypomina kawałek świeżego mięsa. Nieświadomi tego wierni, a może i niektórzy kapłani. Ujrzawszy takie zjawisko ogłaszają cud. Dlatego nie przez przypadek bakteria serratia marcescens po polsku nazywa się: pałeczka cudowna, lub pałeczka krwawa. Jednym słowem cuda krwawiącej hostii to cuda dla nieświadomych (ciemnych) wiernych. Z premedytacją wykorzystywane przez Kościół do nabijania sobie kasy, przez pielgrzymkujących do cudownych miejsc wiernych.