Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Doktryna Kościoła katolickiego

Ostatnio komentowane
dlatego kuracje przeciw owsikom nalezy powtorzyc po ukonczonej pierwszej ;) a jedyny lek d...
agata • 2017-11-20 10:21:06
"Konstytucja zbudowana jest z XIII artykułów" (rozdziałów) "Łączna liczba artykuł...
Patrycja • 2017-11-19 19:51:57
xd
huj • 2017-11-19 13:28:24
ŚWIETNE TO! ;D
Ja • 2017-11-19 12:36:05
przyda się na polski
kiedy idziesz ulicą a tu nagle żul • 2017-11-18 13:08:26
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Doktryna Kościoła katolickiego

poddawane ponownej interpretacji  (dostosowywane do konkretnego czasu i sytuacji) lub nieprzywoływane („zapomniane”).  Dopiero na podstawie sformułowanych dogmatów można orzekać, co jest ortodoksyjne (prawowierne), a co jest herezją, czyli co odbiega od oficjalnego stanowiska i poglądów Kościoła.

Za prawowierne głoszenie doktryny Kościoła katolickiego i szeroko pojętą obronę wiary katolickiej odpowiada z kolei Kongregacja Nauki Wiary. Jest to jedna z kongregacji Kurii Rzymskiej. Wcześniej była znana pod nazwą Święta Inkwizycja; Święte Oficjum. Kongregacja zajmuje się m.in. weryfikacją pism teologicznych pod kątem zgodności z przyjętą doktryną oraz publikuje dokumenty o charakterze doktrynalnym, dyscyplinarnym i dotyczące sakramentów. Dokumenty Kongregacji są aprobowane przez Ojca Świętego.

Wykładni doktryny Kościoła katolickiego należy szukać również w dokumentach papieskich, przede wszystkim w: encyklikach, adhortacjach apostolskich, konstytucjach apostolskich i listach.

Ważną dla wiernych pozycją, która również stanowi oficjalną wykładnię doktryny Kościoła i równocześnie jej syntezę, jest Katechizm Kościoła Katolickiego. Został on opublikowany w 1992 r. (w Polsce w 1994 r.) i zatwierdzony przez papieża Jana Pawła II. Katechizmu Kościoła Katolickiego nie należy mylić z Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego, czyli jego wersją skróconą. Z kolei w 2011 r. ukazała się wersja Katechizmu skierowana przede wszystkim dla młodzieży, nazwana YOUCAT.

Polecamy również:

 • Główne prawdy wiary

  1) Jest jeden Bóg. 2) Bóg jest Sędzią sprawiedliwym, który za dobro wynagradza, a za zło karze. 3) Są trzy Osoby Boskie : Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty. 4) Syn Boży stał się człowiekiem i umarł na krzyżu dla naszego zbawienia. 5) Dusza ludzka jest nieśmiertelna. 6) Łaska Boska jest... Więcej »

 • 10 przykazań Bożych

  Samo słowo Dekalog wywodzi się z języku greckiego klasycznego i znaczy „dziesięć słów”. Owo „dziesięć słów” Bóg objawił na świętej górze Mojżeszowi i całemu narodowi wybranemu. Są to zatem słowa samego Boga. Zostały spisane w Księdze Wyjścia (Wj 20,1-17) i w... Więcej »

 • Przykazanie miłości Boga i bliźniego

  Przykazania miłości to dwa przykazania, które według tradycji chrześcijańskiej zostały ustanowione przez Jezusa Chrystusa: przykazanie miłości Boga i miłości bliźniego (tj. każdego człowieka). Występowały one już w Torze, czyli najstarszej części Starego Testamentu. Więcej »

 • 8 błogosławieństw

  8 błogosławieństw stanowi streszczenie doskonałości chrześcijańskiej. Są one wskazówkami jak należy działać i jaką postawę przyjąć, aby wejść do Królestwa Bożego. Zostały wygłoszone przez Jezusa podczas Kazania na Górze i spisane przez św. Mateusza w jego Ewangelii (Mt 5, 3-11). Więcej »

 • 7 grzechów głównych

  Siedem grzechów głównych to grzechy, które tradycyjnie uważane są za źródło wszystkich innych grzechów, błędów i wad. Należą do nich: 1. Pycha, 2. Chciwość, 3. Nieczystość, 4. Zazdrość, 5. Nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu, 6. Gniew, 7. Lenistwo. Więcej »

Komentarze (0)
3 + 4 =