Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Buddyzm w Polsce - ośrodki, statystyki, historia

Ostatnio komentowane
GEOMETRIA:-)
K • 2017-02-23 20:39:53
Wszystko dobrze opisane
Penisiarz123 • 2017-02-23 18:21:32
Popieram Profesora
Szymon • 2017-02-21 10:32:57
Analiza i interpretacja wierszy Miłosza to męka...
maturzysta • 2017-02-19 17:29:33
Beznadzieja
Jerzy • 2017-02-19 14:52:08
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Buddyzm w Polsce - ośrodki, statystyki, historia

Początki buddyzmu w Polsce sięgają lat 70. XX w. Obecnie w naszym kraju zarejestrowanych  w MSWiA jest kilkanaście ugrupowań buddyjskich należących do nurtu wadżrajany i mahajany (głównie w postaci zen). Należą do nich:

1) Szkoła Zen Kwan Um w Polsce – jest to wyznanie będące odłamem zen, nawiązujące do tradycji buddyzmu koreańskiego. Jego początki na terenach naszego kraju sięgają 1978 r. Do głównych praktyk należy medytacja oraz poranna praktyka 108 pokłonów, a także śpiew świętych tekstów. Szkoła Zen Kwan Um liczy około 150 wyznawców. Główna siedziba znajduje się w Warszawie. Szkoła jest członkiem Polskiej Unii Buddyjskiej.

2) Buddyjska Wspólnota Zen Kannon – powstała w 1988 r. Opiera się na praktyce japońskiego buddyzmu zen. Wspólnota ma cztery oddziały: w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Nowej Soli. Liczy około 120 członków. Do głównych praktyk należą: medytacja zazen, śpiewy, praca i formalne posiłki oraz grupowe sesje medytacyjne w odosobnieniu – sessin. Nowi członkowie są przyjmowani raz do roku podczas uroczystej ceremonii. Wspólnota jest członkiem Polskiej Unii Buddyjskiej.

3) Buddyjski Związek Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu –  jego początki sięgają 1976 r. Liczy ponad

Polecamy również:

 • Nauki Buddy - Cztery szlachetne prawdy, Ośmioraka ścieżka. Nirwana - co to jest?

  Nirwana (sanskr. nirvana – „zgaśnięcie”’) to stan umysłu wolnego od wszelkiego pragnienia, cierpienia i zmian, w którym poczucie oddzielnego „ja” zostaje odrzucone. Porównuje się go do zdmuchnięcia płomienia, co jest metaforą wygaśnięcia pragnień i... Więcej »

 • Odłamy buddyzmu - theravada, mahajana, wadżrajana

  Współczesny buddyzm dzieli się na dwa główne odłamy: Theravada- „Nauka/ Szkoła Starszych” (błędnie określana również jako Hinajana czyli Mały Wóz) oraz Mahajana – „Wielki Wóz”. W ramach Mahajany wyróżnia się również nurt zwany Wadżrajaną... Więcej »

 • Święta księga buddyzmu - zasady wiary

  Kanon „świętych ksiąg” buddyjskich nazywa się Trzema Koszami (po palisku Tipitaka oraz po sanskrycku Tripitaka). Powstawał na przestrzeni wieków. Tradycja podaje, że treści w nim zawarte zostały zebrane na I soborze buddyjskim w Rajagriha ok. roku 486 p.n.e. Więcej »

 • Buddyzm - symbole

  Najczęściej spotykanym symbolem buddyjskim jest Koło Dharmy, które symbolizuje stały cykl cierpienia i powtórnych narodzin. Przedstawiane jest w postaci ośmioszprychowej, nawiązując tym samym ośmiostopniowej ścieżki prowadzącej do oświecenia. Więcej »

 • Medytacja w buddyzmie. Medytacja - co to jest?

  Medytacją (łac. meditatio – rozważanie, namysł) nazywa się techniki polegające na skupieniu uwagi na jednym niezmiennym źródle bodźców (np. na monotonnej muzyce) w celu doświadczenia specyficznych doznań. Najczęściej są one powiązane z ideą samodoskonalenia się oraz z ideami... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 2 =