Telimena

Telimena to daleka krewna Sopliców, która po niedawnym pobycie w Petersburgu, zjeżdża na lato na wieś. Nikt oprócz Sędziego nie zna jednak prawdziwego powodu przyjazdu światowej damy. Otóż jest ona opiekunką Zosi, którą Sędzia chce wyswatać z Tadeuszem.

Tajemnicza kokietka

Telimena od początku swojego pobytu w Soplicowie wzbudza zainteresowanie niemal wszystkich mężczyzn. Nic dziwnego, jest bowiem piękną, dystyngowaną damą, która ma nienaganne maniery i zna się na salonowej etykiecie. Wszystko w Telimenie jest perfekcyjnie dopracowane. Jej wygląd ma prowokować męską wyobraźnię. Kobieta zawsze nosi bowiem jaskrawe, mocno wydekoltowane stroje, owiewa ją woń najlepszych perfum, a w ręku trzyma wachlarz, którym wykonuje zwiewne ruchy.

Ponadto Telimena do perfekcji opanowała język flirtu. Wie kiedy i w jaki sposób spojrzeć na mężczyznę, by ten zaraz się zapłonił. Zna również tajniki miłosnej konwersacji z mężczyzną. Z tego powodu szybko zawraca w głowie nie tylko niedoświadczonemu Tadeuszowi, ale również Hrabiemu, Asesorowi i Rejentowi.

Wykształcona dama

Telimena wyraźnie odróżnia się od reszty soplicowskiego towarzystwa. Nie prowadzi bowiem ziemiańskiego trybu życia. Jest to światowa dama przyzwyczajona do wielkich salonów. Jej zachowanie i maniery zdradzają nie tylko towarzyskie obycie, ale również wykształcenie. Telimena dobrze zna się na sztuce i jest oczytana. Nic dziwnego, że odnajduje wspólny język z Hrabią, z którym wspólnie wspominają włoskie krajobrazy. Te niewątpliwe talenty Telimeny przydają się w jej opiece nad Zosią. Rolą kobiety jest bowiem nauczenie dziewczyny manier, ale także wprowadzenie jej do towarzystwa.

Troskliwa opiekunka

Jest również Telimena troskliwą opiekunką Zosi. Uczucia kobiety do wychowanicy są jak najbardziej szczere. Co prawda Telimena wdaje się w dość poważny flirt z Tadeuszem, który ma być mężem Zosi, ale jako dojrzała kobieta zdaje sobie sprawę, że małżeństwo z młodzieńcem nie wchodzi w grę. Telimena nie ma zamiaru traktować Zosi przedmiotowo i wydawać jej za Tadeusza tylko dlatego, że tak postanowił Sędzia wraz ze swoim bratem. Mimo że jest finansowo zależna od Soplicy, nie pozostawia mu wątpliwości, że jeśli dziewczyna nie wyrazi zgody na małżeństwo, nie zezwoli na ślub krewnej.

Rozsądna kobieta

Po wszystkich flirtach i romansach Telimena decyduje się wyjść za mąż z rozsądku. Oczywiście Rejent nie jest wybrankiem jej marzeń, ale kobieta dobrze zdaje sobie sprawę, że w jej wieku i z nieciekawą sytuacją majątkową nie może wiecznie czekać na wielką miłość. Porzuca więc marzenia o Tadeuszu i melancholijnym Hrabi.

Nie można zatem ocenić Telimeny jako pustej kokietki, której jedynym zajęciem jest uwodzenie kolejnych mężczyzn i polowanie na bogatego męża. Telimena jest raczej kobietą swoich czasów. Musi pogodzić się z tym, że bez mężczyzny nie uda jej się przetrwać w patriarchalnym świecie.