Inni bohaterowie

Anusia Borzobohata-Krasieńska

Dwórka księżnej Gryzeldy Wiśniowieckiej, była narzeczona Longinusa Podbipięty (z „Ogniem i mieczem”). Bohaterka uratowana przez Kmicica przed zakusami pana Zamoyskiego. Zakochana w swoim obrońcy, marzy o spotkaniu z bohaterskim Babiniczem. Po odkryciu jego prawdziwej tożsamości przenosi swą uwagę na dzielnego Michała Wołodyjowskiego.

Augustyn Kordecki

Postać historyczna, przeor zakonu Paulinów i duchowy przywódca obrony Jasnej Góry. Podczas spowiedzi poznaje prawdziwą tożsamość Babinicza. Obdarza przybysza zaufaniem i pozwala mu pokierować przygotowaniami do odparcia ataku Szwedów.

Bogusław Radziwiłł

Postać historyczna, książę, brat Janusza Radziwiłła. W powieści ukazany jako postać jednoznacznie negatywna. W czasie rozmowy z Kmicicem wyjawia mu prawdziwe plany swego brata. Bogusław to bohater sprytny, przebiegły, wielokrotnie wymykający się Kmicicowi (porwanie, pojedynek). Dla własnych celów bez skrupułów posługuje się kłamstwem, oszustwem i szantażem, bywa też niezwykle okrutny (wątek Soroki).

Butrymowie

Litewski ród szlachecki, zamieszkały w sąsiadujących z Wodoktami Wołmontowiczach. Ród cechujący się wielką siłą mężczyzn i urodą kobiet, wielcy patrioci. Po bójce z kompanami Kmicica, doznają dotkliwej zemsty ze strony Andrzeja. Kmicic podpala Wołmontowicze i wybija część ludności, co skutkuje zerwaniem jego zaręczyn z Billewiczówną.

Jerzy Michał Wołodyjowski

Żołnierz, pułkownik, bliski przyjaciel pana Zagłoby, wielki szermierz. Uwalnia Oleńkę z rąk Kmicica, ale szybko przekonuje się, że nie może liczyć na jej wzajemność. Pomaga zranionemu chorążemu odzyskać dawną reputację (czego później żałuje). W trakcie wojny wielokrotnie daje popis swych umiejętności jako niezwykle sprawny szermierz i żołnierz. W finale powieści zaręcza się z Anną Borzobohatą-Krasieńską.

Kiemlicze

Ojciec i dwaj synowie – Kosma i Damian. Dawni towarzysze wojenni Kmicica, utrzymujący się głównie z kradzieży i rabunku. Kmicic trafia na nich przypadkiem, chroniąc się w opuszczonej chacie smolarza. Kiemlicze walnie przyczyniają się do uwolnienia Kmicica z rąk Kuklinowskiego.

Roch Kowalski

Dowódca oddziału dragonów eskortujących zbuntowanych pułkowników z Kiejdan do Birż. Bohater charakteryzujący się niezwykłą siłą, ale i głupotą, co sprytnie wykorzystuje Zagłoba, który sprowadza uwięzionym towarzyszom pomoc. Kowalski – nawrócony przez „wuja” – dzielnie wspiera nowych towarzyszy, wsławiając się m.in. atakiem na samego szwedzkiego króla Karola Gustawa. Ginie w trakcie jednej z potyczek z ręki Bogusława Radziwiłła.

Soroka

Wachmistrz, wierny i niezwykle przywiązany do Kmicica. Ratuje swego pana, po nieudanej próbie porwania Bogusława Radziwiłła. Skazany przez tegoż na wbicie na pal, zostaje z kolei uratowany przez Kmicica. Towarzyszy mu także podczas jego rehabilitacji w Lubiczu.

Tomasz Billewicz

Miecznik, krewny i opiekun Billewiczówny, więziony wraz z dziewczyną przez Bogusława Radziwiłła. Korzystając z chwilowej nieobecności księcia w Taurogach, wymyka się z jego posiadłości i zwołuje własny oddział.