Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Jakob Bernoulli – biografia i dokonania

Ostatnio komentowane
git
zboczony maciek • 2018-06-17 19:28:46
erl98ghurt;g
g"SMRp;b' • 2018-06-17 13:48:24
istnieją też możliwości zweryfikowania rozkładu alkoholu we krwi w sposób matematycz...
aśka • 2018-06-17 11:01:08
ok
andrzej duda • 2018-06-14 10:31:18
Unia w Krewie 1386? Od kiedy? Unia w Krewie to rok 1385.
jjj • 2018-06-14 05:18:25
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Biografia

Jakob Bernoulli urodził się w 1654 roku w Bazylei. Był on członkiem słynnego klanu Bernoullich, który szczególnie przysłużył się dla rozwoju matematyki. Rodzina miała korzenie belgijskie. Przodkowie klanu byli uchodźcami, którzy jako protestanci musieli wyemigrować z kraju opanowanego przez katolicką dynastię hiszpańską.

Ojciec Jakoba, Nicolaus Bernoulli, był szanowanym obywatelem Szwajcarii, pełniącym ważne funkcje publiczne. Matka również pochodziła z zamożnej i znanej familii – bankierów. Brat Jakoba, Johann, podobnie jak on sam, był sławnym matematykiem. Tą samą profesją trudnił się również bratanek Jakoba, Daniel.

Jakob Bernoulli
Jakob Bernoulli


Jakob w 1671 roku uzyskał magisterium z filozofii na Uniwersytecie w Bazylei, a w 1676 licencjat z teologii na tej samej uczelni. Jednocześnie we własnym zakresie Jakob wbrew woli rodziców studiował matematykę i astronomię.

W 1676 roku wyjechał do Genewy, gdzie pracował jako wykładowca. Następnie udał się do Francji w celu pogłębiania swojej wiedzy matematycznej. Kolejnymi etapami jego naukowych podróży były Niderlandy i Wielka Brytania. W krajach tych udało mu się nawiązać wiele kontaktów ze słynnymi osobistościami świata nauki.

Po powrocie do Szwajcarii

Polecamy również:

 • Niels Henrik Abel – biografia i dokonania

  Niels Henrik Abel urodził się w 1802 roku w Findo w okolicach Stavanger, na terenie Norwegii. Jego ojciec był teologiem i filozofem oraz pastorem. Ponadto zaś angażował się w polityczną walkę na rzecz niepodległości Norwegii. Więcej »

 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

 • Stefan Banach – biografia i dokonania

  Stefan Banach urodził się w Krakowie w 1892 roku. Pochodził z rodziny góralskiej – jego ojciec, Stefan Greczek, służył w armii austriackiej, a potem pracował jako urzędnik. Więcej »

 • Thomas Bayes – biografia i dokonania

  Thomas Bayes urodził się w Londynie w 1701 roku. Przyszedł na świat jako syn Joshuy Beyesa i Anny Carpenter. Jego ojciec był jednym z pierwszych w Anglii pastorów wyznania protestanckiego nie-anglikańskiego (tak zwanego nonkonformizmu). Więcej »

 • Daniel Bernoulli – biografia i dokonania

  Daniel Bernoulli urodził się w 1700 roku w Groningen na terenie dzisiejszej Holandii w  rodzinie o ugruntowanych tradycjach naukowych. Jego ojciec i wuj byli znanymi matematykami. Więcej »

Komentarze (0)
5 + 4 =