Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Związki frazeologiczne z Biblii - pochodzenie i ich znaczenie

Ostatnio komentowane
świetny no normalnie rewelacja
agnieszka • 2016-08-23 18:48:44
B. dobry
Gaba • 2016-08-12 10:51:05
mam nadzieje ze mi to pomoże :D
hdsfb • 2016-08-11 12:20:10
spoko
gfres • 2016-08-03 07:38:22
Powyższe opracowanie tego dzieła literackiego wymaga pewnego dopracowania(delikatnie mó...
Adam8419 • 2016-07-28 05:37:06

Język polski

Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Związki frazeologiczne z Biblii - pochodzenie i ich znaczenie

Wyrażenie wywodzi się z biblijnej historii o wyprowadzeniu Izraelitów z Egiptu. Kiedy faraon nie zgadza się na odejście Żydów, Bóg zsyła na nich plagi (między innymi szarańczę, komary, ciemności).

Salomonowy wyrok

Oznacza wyrok sprawiedliwy, wydany przez mędrca. Wyrażenie wywodzi się z biblijnej historii o królu Salomonie, synu Dawida, który był obdarzony szczególną mądrością i potrafił rozstrzygać w najtrudniejszych sprawach.

Sodoma i Gomora

Oznacza skrajny nieporządek, a także siedlisko zepsucia i rozpusty. Wyrażenie wywodzi się z biblijnej historii o Sodomie i Gomorze, które za grzechy popełniane przez mieszkańców zostały zniszczone przez Boga za pomocą ognia i siarki.

Sól ziemi

Elita moralna rodzaju ludzkiego, najbardziej wartościowi ludzie. Wyrażenie wywodzi się z Nowego Testamentu. Solą ziemi Chrystus nazywa swoich uczniów.

Trąba jerychońska

Oznacza osobę niezwykle hałaśliwą i krzykliwą. Wyrażenie wywodzi się ze Starego Testamentu, z historii o zdobywaniu Jerycha przez Izraelitów. Mury tego miasta runęły, kiedy na polecenie Jozuego siedmiu kapłanów zadęło w siedem trąb.

Ucho igielne

Przejście zbyt wąskie, by można się przez nie przecisnąć. Wyrażenie pochodzi

Polecamy również:

 • Biblia - geneza (czas powstania, autorzy)

  Biblia to zbiór ksiąg (Stary Testament – 46, Nowy Testament – 27), spisanych na przestrzeni całego tysiąclecia. Dzieje rodów pierwszych patriarchów Izraela były przekazywane ustnie z pokolenia na pokolenie. Przyjmuje się, że pierwsze księgi biblijne zaczęto spisywać ok. XIII w.... Więcej »

 • Podział ksiąg biblijnych

  Słowo „kanon” pochodzi z greki i pierwotnie oznaczało przyrząd do mierzenia lub regułę. Z czasem zaczęto nim określać listę tekstów biblijnych, które są zgodne z przyjętymi przez chrześcijaństwo założeniami wiary. Kanon biblijny obejmuje więc te księgi Pisma świętego, które zostały... Więcej »

 • Znaczenie Biblii dla kultury

  Dla wyznawców judaizmu i religii wywodzących się chrześcijaństwa (m.in. katolicyzm, protestantyzm, prawosławie) Biblia to sacrum, Święta Księga zawierająca spisane na przestrzeni wieków Słowo Boże Więcej »

 • Stary Testament - opracowanie (autorzy, języki, treść)

  Jak zaznacza Harrington, Stary Testament powstawał przez bardzo długi okres, a okoliczności procesu formowania się ostatecznego kształtu Biblii są bardzo skomplikowane. Pierwsze źródła pisane pojawiły się w czasach Mojżesza, około XIII w. przed narodzeniem Chrystusa. Chodzi o zalążki... Więcej »

 • Nowy Testament - informacje (autorzy, czas powstania, język)

  Słowo „testament” wywodzi się z języka greckiego i oznacza przymierze. Nowy Testament tłumaczy się zatem jako „nowe przymierze”, które Bóg zawarł z człowiekiem. Przymiotnik „nowy” wskazuje, że przekaz zawarty w tym tekście sakralnym różni się od wcześniejszej... Więcej »

3 + 5 =
Komentarze
Ja xd • 2016-02-27 10:37:39
Mam zadanie domowe! No i gitara! Kocham osobę która stworzyła tą stronę!!!
K. • 2015-12-17 15:28:37
Super
imie/nick • 2015-11-02 11:09:05
za***iste