Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Różewicz Zostawcie nas - interpretacja

Ostatnio komentowane
powstanie styczniowe było w 63 a nie 64, poza tym swietny tekst, bardzo pomocny :)
koko • 2015-10-05 21:33:03
dziena
twoja stara • 2015-10-05 18:10:43
Tego określenia po raz pierwszy W. Churchill użył w Fulton, a nie w Felton.
Sabina • 2015-10-05 18:09:54
Byłem tu.
Miłosz z IE • 2015-10-05 15:25:38
NICE
KAKA • 2015-10-04 11:07:09
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

„Zostawcie nas” to jeden z wielu wierszy Tadeusza Różewicza, który jest wynikiem przeżyć poety z czasów wojny. Temat ten nieustannie do niego powraca, a poeta na różne sposoby próbuje się z nim zmierzyć.

Wstępna interpretacja, jaka narzuca się po przeczytaniu „Zostawcie nas”, kładzie przede wszystkim nacisk na niechęć ludzi pokolenia wojennego do opowiadania o swojej historii i przeżyciach. Na pierwszy plan wysuwa się tu ogrom cierpienia, jakiego musieli doświadczyć i lęk przez rozdrapywaniem bardzo mozolnie zabliźniających się ran.

W przypadku takiej interpretacji podmiot liryczny byłby kimś, kto został porażony niewyobrażalną naturą zła, a spotkanie z istotą niegodziwości i okrucieństwa odjęło mu, w pewnym sensie, mowę.

Można również interpretować wiersz Różewicza w inny sposób. W pierwszej strofie podmiot po raz pierwszy sugeruje, dlaczego jego pokolenie nie chce opowiadać o swojej przeszłości: „(...) żyjcie jak ludzie/ zapomnijcie o nas”. Stwierdzenie to wydaje się paradoksalne – żyć jak człowiek oznacza, między innymi, interesować się bliźnim, nie z pustej ciekawości, ale ze względu na zdolność empatii.

W kolejnym fragmencie podmiot liryczny podsuwa inną wskazówkę: „(...) my

Polecamy również:

 • Kartoteka - streszczenie

  Tekst „Kartoteki” jest zbiorem luźno powiązanych ze sobą rozmów, jakie prowadzą pojawiające się na scenie dramatu osoby. Niektóre z nich to osoby z teraźniejszości, inne pochodzą z przeszłości Bohatera. Główny Bohater to człowiek w nieokreślonym wieku – raz jest małym...

 • Ocalony - interpretacja i analiza wiersza

  Utwór „Ocalony” powstał pod wpływem wojennych doświadczeń Tadeusza Różewicza. Jako młodemu człowiekowi przyszło mu się zmierzyć z okropnościami trudnymi do wyobrażenia: obozy koncentracyjne, komory gazowe, dzielenie ludzi ze względu na rasę i eliminowanie ich ze względu na pochodzenie.

 • Prawa i obowiązki - interpretacja i analiza wiersza

  „Prawa i obowiązki” to kolejny wiersz Tadeusza Różewicza, którego powstanie można łączyć z doświadczeniami wojennymi poety. Uzasadnione jest przypuszczenie, że opisana zmiana postawy światopoglądowej dokonała się właśnie pod ich wpływem. W pierwszej części utworu podmiot liryczny opisuje...

 • Różewicz Lament - interpretacja

  „Lament”, podobnie jak inny wiersz poety – „Ocalony”, powstał w wyniku głęboko bolesnego przeżycia przez Różewicza okresu wojny. Bardzo charakterystyczna dla tej poezji jest refleksja nad kondycją człowieka, któremu udało się fizycznie przetrwać, ale który przegrał...

 • Warkoczyk - interpretacja i analiza wiersza

  Wiersz pt.: „Warkoczyk” powstał pod wpływem wrażeń wyniesionych z pobytu poety w muzeum w Oświęcimiu. Do dzisiaj napawa ono odwiedzających grozą i smutkiem, jednak zaraz po wojnie każda wizyta w tym miejscu kaźni była jeszcze bardziej dramatyczna. Muzeum utworzono w 1947 roku, zaledwie dwa lata po...

Przepisz kod:
wczytaj nowy