Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Znaczenie bakterii - pozytywne i negatywne

Ostatnio komentowane
NICE
KAKA • 2015-10-04 11:07:09
Bardzo dobra interpretacja według mnie
war13b • 2015-10-04 10:34:49
lubie placki
lubie placki • 2015-10-04 08:29:20
Moje piękne odkrycie z 12 stycznia 1997 roku jest bezczelnie wykradzione przez tych wszys...
Leszek W. Guła • 2015-10-03 03:53:15
lujowe nie płace
twoja stara • 2015-10-02 06:20:18
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Znaczenie pozytywne bakterii:

1. Bakterie saprofityczne są niezbędnym ogniwem obiegu materii w przyrodzie. Pełnią rolę reducentów (destruentów) rozkładających martwą materię ograniczą do prostych związków nieorganicznych, które mogą być ponownie wykorzystane bezpośrednio przez rośliny (a pośrednio też przez zwierzęta). Bakterie biorą udział w cyklach biogeochemicznych, czyli obiegu węgla, azotu, siarki, fosforu i innych pierwiastków w przyrodzie. Szczególne znaczenie mają bakterie i sinice , które potrafią wiązać azot pochodzący z powietrza. Niektóre z nich np. bakterie Rhizobium wchodzą w symbiozę z korzeniami roślin motylkowych (na korzeniach tworzą się brodawki, wewnątrz których żyją bakterie). Część wytworzonych soli azotowych bakterie oddają roślinie, same natomiast korzystają ze związków organicznych wytworzonych przez rośliny.

Brodawki korzeniowe u Lotus pedunculatus

Brodawki korzeniowe u Lotus pedunculatus/Frank Vincentz (10.07.2007)/
commons.wikimedia.org

2. Niektóre bakterie wykorzystywane są w rolnictwie do walki z owadami będącymi szkodnikami roślin uprawnych (prowadzone są badania nad bakteriami Bacillus, które atakują m.in. larwy chrząszczy).

3. Bakterie są źródłem pożywienia dla niektórych zwierząt m.in. jednokomórkowych pierwotniaków.

4. Bakterie wchodzą w symbiozę nie tylko z roślinami, ale też

Polecamy również:

  • Budowa bakterii i formy morfologiczne bakterii

    Bakterie są prokariotycznymi organizmami zbudowanymi z jednej komórki. Ich materiał genetyczny zlokalizowany jest bezpośrednio w cytoplazmie (brak wyodrębnionego  jądra komórkowego) w centralnym obszarze komórki bakteryjnej zwanym nukleoidem (chromosomem bakteryjnym).

  • Odżywianie bakterii i oddychanie bakterii

    Bakterie mogą odżywiać się na dwa główne sposoby. Większość bakterii to heterotrofy (organizmy cudzożywne), które nie potrafią samodzielnie wytwarzać pokarmu. Korzystają więc ze związków organicznych wytworzonych przez autotrofy. Do cudzożywnych bakterii należą...

  • Rozmażanie bakterii i procesy płciowe bakterii

    Bakterie rozmnażają się tylko w sposób bezpłciowy, najczęściej przez podział komórki. U niektórych bakterii kolonijnych może dochodzić do fragmentacji, czyli rozerwania koloni na mniejsze fragmenty.

Przepisz kod:
wczytaj nowy