Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Wpływ wojny na psychikę człowieka - na przykładzie Medalionów, Innego świata i Opowiadań Borowskiego - strona 3

Ostatnio komentowane
git
zboczony maciek • 2018-06-17 19:28:46
erl98ghurt;g
g"SMRp;b' • 2018-06-17 13:48:24
istnieją też możliwości zweryfikowania rozkładu alkoholu we krwi w sposób matematycz...
aśka • 2018-06-17 11:01:08
ok
andrzej duda • 2018-06-14 10:31:18
Unia w Krewie 1386? Od kiedy? Unia w Krewie to rok 1385.
jjj • 2018-06-14 05:18:25
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

dla której wszelkie wartości straciły znaczenie, najważniejsza stała się kwestia przetrwania za wszelką cenę. Aby przeżyć, ludzie ci gotowi byli poświęcić innych. Autor wyraźnie podkreśla, że po pewnym czasie dopadało to każdego więźnia. Nawet narrator opowiadań, chociaż zdarzają mu się ludzkie odruchy, w końcu staje się człowiekiem zlagrowanym.

W opowiadaniach Borowski przytacza także inne przykłady postępowania podporządkowanego tej zasadzie. Najbardziej wymowny jest obraz matki, która wyrzeka się własnego dziecka, byle tylko nie musieć iść wraz z nim do komory gazowej. Nawet instynkt macierzyński okazuje się słabszy od pragnienia przetrwania i uniknięcia bólu.

W utworach Tadeusza Borowskiego nie tylko obóz koncentracyjny stanowi miejsce, w którym ujawnia się destrukcyjny wpływ wojny na ludzką psychikę. W opowiadaniu pt.: „Pożegnaniu z Marią” przedstawiona została rzeczywistość ogarniętej wojną Warszawy. Miłość głównych bohaterów – narratora i Marii – wystawiona jest na wielką próbę. Czas wszechobecnego zagrożenia okazuje się okresem, w którym prawdziwe uczucie jest niemożliwe. Szczególnie wymowne są końcowe fragmenty opowiadania – gdy mężczyzna dowiedział się, iż jego ukochaną

Polecamy również:

 • Medaliony - plan wydarzeń

  Profesor Spanner - 1. Komisja ogląda Instytut Anatomiczny i palarnię, gdzie wytwarzano z ludzi mydło 2. Preparator zwłok podaje w zeznaniach szczegóły procederu 3. Gdańszczanin zdaje się być nieświadomy przestępstwa Więcej »

 • Medaliony - geneza

  „Medaliony” ukazują przeżycia Nałkowskiej, która przetrwała okupację, jej lata spędziła w Warszawie. Po wojnie pisarka brała udział w pracach Komisji do Badania Zbrodni Hitlerowskiej w Polsce. Więcej »

 • Medaliony - opracowanie (problematyka, czas i miejsce akcji, motywy)

  Opowiadania Zofii Nałkowskiej dotykają przede wszystkim problematyki moralnej. Ukazują amoralność hitlerowskich zbrodniarzy, patologiczny sposób ich myślenia oraz działań. Niezwykle wymowne jest w tym kontekście motto tomu: „Ludzie ludziom zgotowali ten los”. Czytelnik otrzymuje skondensowany i... Więcej »

 • Medaliony - bohaterowie

  Profesor Spanner – tytułowy bohater pierwszego opowiadania, postać tajemnicza, znana czytelnikowi tylko z relacji jego współpracowników. Od 1943 r. zajmował się produkowaniem mydła z ludzkiego tłuszczu, o czym zabraniał mówić swoim podwładny. Był lekarzem patologiem, postacią cieszącą się... Więcej »

 • Medaliony - znaczenie tytułu

  „Medaliony” Zofii Nałkowskiej stanowią swoisty pomnik dla ofiar niemieckich obozów zagłady w Polsce. Są wyrazem pamięci oraz przestrogą. Swoim cyklem opowiadań autorka złożyła hołd wszystkim pomordowanym oraz byłym więźniom. Więcej »

Komentarze (0)
5 + 3 =