Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Wieczór autorski – interpretacja i analiza

Ostatnio komentowane
Bardzo pomocne.
Oliwka • 2015-01-27 11:10:36
Dziękuje pomogliście mi jesteście super
kotka • 2015-01-27 09:11:31
Dobre ale mało!
delfinek11 • 2015-01-26 18:43:11
Błąd z wydzielaniem zewnatrz i wewnątrz odwrotnie !!!!
Jarek • 2015-01-24 23:09:17
Krzysiek_S pisze:Oglądałem sobie galerię i mnie zwurmoaało. Czemu ostatnie zdjęcie je...
Norma • 2015-01-24 22:33:09
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Geneza

Utwór pochodzi z tomu z wydanego w 1962 roku tomu „Sól”. Genezy wiersza można z pewnością doszukiwać się w osobistych doświadczeniach poetki. Zapewne nieraz spotkała się z obojętnością w stosunku do poezji, która przestała być dla współczesnego człowieka istotną częścią życia.

Analiza i interpretacja

Występujący tu typ liryki można określić liryką bezpośredniego wyznania. Mamy do czynienia z sytuacją, w której podmiot liryczny w pierwszej osobie opisuje swoje myśli i odczucia. Wiersz ma też dokładnie określonego adresata – muzę, opiekunkę poezji.

W przypadku „Wieczoru autorskiego” podmiot liryczny – poeta przemawiający nie tylko w swoim imieniu, ale również jako przedstawiciel twórców – zwraca się do muzy z wyrzutem, ponieważ jego poezja przestała mieć w dzisiejszych czasach jakiekolwiek znaczenie.

„Wieczór autorski”, jak sam tytuł wskazuje, jest opisem spotkania poety z publicznością i stanowi smutną refleksję nad statusem twórczości poetyckiej we współczesnym świecie. Ta ostatnia jest w nim zestawiona z innymi rozrywkami, które proponuje się dzisiejszemu odbiorcy:

Muzo, nie być bokserem to jest nie być wcale

Te atrakcje, podobnie jak boks, są bardziej krzykliwe i obiecują

Polecamy również:

 • Nic dwa razy - interpretacja i analiza wiersza

  Wiersz „Nic dwa razy”, mający regularną budowę, regularne rymy i niewyszukane metafory, zbliża się formą do piosenki. Jego tematyka dotyczy miłości, przemijania i wartości życia, a więc bliższa jest jednak filozoficznym traktatom niż utworom popularnym. Nawiązania do filozofii są tu wyraźne, przede...

 • Kot w pustym mieszkaniu - interpretacja i analiza wiersza

  „Kot w pustym mieszkaniu” pochodzi z tomu „Koniec i początek” wydanego w 1993 roku, znalazł się również w zbiorze „Sto wierszy – sto pociech” z 1997 roku. Powstanie wiersza jest najprawdopodobniej związane ze śmiercią długoletniego partnera życiowego poetki, Kornela...

 • Utopia - interpretacja i analiza wiersza

  „Utopia” po raz pierwszy opublikowana w tomie „Wielka liczba” (1976) znalazła się również w zbiorze „Widok z ziarnkiem piasku (1996). Powstanie utworu jest związane z doświadczeniem systemu totalitarnego w Polsce.

 • Cebula - interpretacja i analiza wiersza

  „Cebula” to wiersz iskrzący się humorem, pełen ironii i zaskakujących zestawień. Już pierwsze zdanie w zaskakujący sposób wprowadza swoistą polemikę: „Co innego cebula./ Ona nie ma wnętrzności”. To jakby argument wyrwany z dyskusji, nawiązanie do czyjegoś stwierdzenia, które...

 • Na wieży Babel - interpretacja wiersza

  Utwór „Na wieży Babel” pochodzi z tomu „Sól” wydanego w 1962 roku. Wiersz powstał zapewne pod wpływem obserwacji relacji międzyludzkich.

Przepisz kod:
wczytaj nowy
Allen • 2015-01-22 20:33:00
Looks like quite the blog tour! I'm hoping that thguoh my query is traditional fantasy, rather than urban, that I might still have a chance to win. Even if I don't, I look forward to all the posts by Jill. :-)