Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Ulisses - streszczenie skrótowe

Ostatnio komentowane
Alek sandra tak a seksibomba ,_ fajne ?i jupi heheheheh M jak Miłoś pozdro to cześć za...
Ezir • 2017-12-12 20:44:03
Czat
Weronika • 2017-12-12 20:39:31
Porządnie wygląda ten list ;) Na pewno coś podobnego można bez obaw wysyłać razem z ...
Angela • 2017-12-12 16:05:55
we wzorze prawa keplera jest literówka powinno być R do 3
Lupek • 2017-12-11 23:39:40
Bardzo przydatne. Dziękuję serdecznie. Tylko mam mały dylemat z tym czwartym jeźdźce...
nieznajoma • 2017-12-11 18:44:07
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Ulisses - streszczenie skrótowe

Akcja powieści rozgrywa się w ciągu jednej doby w Dublinie, a jej głównym bohaterem jest Leopold Bloom, akwizytor ogłoszeń, irlandzki Żyd, stylizowany na postać antycznego Odyseusza. Wyrusza on rankiem ze swojego mieszkania przy Eccles Street nr 7, a następnie odbywa niezwykłą podróż po mieście, której etapy przypominają poszczególne pieśni z „Odysei” Homera. Jednocześnie Blooma poszukuje Stefan Dedalus (odpowiednik mitycznego Telemacha, niejako nowy syn Blooma, który ma mu zastąpić zmarłe dziecko).

Żona głównego bohatera, Molly, śpiewaczka  to natomiast postać odpowiadająca Penelopie, ale też nimfie Kalipso. Pierwsza część powieści dotyczy dziejów Telemacha-Dedalusa: wspólne śniadanie z Mulliganem w Martello Tower (pałac zalotników) i prowadzenie lekcji historii w ksenofobicznej i katolickiej szkole pana Deasy (gościna u Nestora).

Druga część „Ulissesa” przedstawia natomiast wędrówkę Blooma. Mamy tu do czynienia z epizodami takimi, jak wizyta u Molly (nimfa Kalipso), pobyt w kościele, kiedy obserwuje zahipnotyzowane Eucharystią kobiety (kraj Lotofagów), pogrzeb Digmana (zejście do Hadesu), redakcji „Freeman’s Journal” będąca źródłem nie zawsze rzetelnych wiadomości (wyspa boga wiatrów Eolii), a także dom publiczny Belli Cohen, gdzie odbywa się sadomasochistyczna orgia (pobyt u Kirke). Po owej podróży następuje powrót bohatera do domu (powrót do Itaki).

Polecamy również:

  • Ulisses - opracowanie

    „Ulisses” to powieść konfrontująca współczesność z rzeczywistością mitu. Głównym pomysłem konstrukcyjnym fabuły jest stylizacja podróży Leopolda Blooma na tułaczkę antycznego Odyseusza. Stylizacja ta w wielu fragmentach ma charakter polemiczno-parodyczny. Więcej »

Komentarze (0)
4 + 2 =