Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Symbolizm w literaturze

Ostatnio komentowane
No ch*j tu jest tej charakterystyki elo
wosPRO • 2017-08-20 00:32:13
Witam Dla mnie jednym z największych paradoksów współczesnego świata jest fakt,że p...
pawlo0 • 2017-08-16 17:57:59
WIEM,ŻE MISJE POKOJOWE ŚĄ BARDZO NIEBEZPIECZNE.Podziwiam ludzi,którzy są na misji,ż...
tereska1 • 2017-08-15 08:19:23
Dobre zestawienie. Polecam także ten artykuł http://edueduonline.pl/blog/e-mail-angielsk...
Sara • 2017-08-09 10:30:02
Umiem w matme wiem ile to jest pienc pluz czy
Kujon • 2017-08-08 17:08:22
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Symbolizm w literaturze

W literaturze symbolizm najsilniej zapisał się w drugiej połowie XIX wieku, na początku przede wszystkim we Francji i Belgii, skąd przeniósł się do innych krajów. Podobnie jak w innych dziedzinach sztuki, polegał na stosowaniu symbolu jako głównego środka wyrazu. Symbol służył do wyrażenia tego, co niewypowiedziane. Stanowił znak jakiejś ważnej idei, stanu umysłu, uczucia, zjawisk mistycznych.
    
Podstawy nurtu tworzyli wybitni francuscy poeci: Charles Baudelaire, Paul Verlaine oraz niemiecki kompozytor i teoretyk sztuki Richard Wagner. Natomiast autorem nazwy jest poeta i teoretyk nurtu Jean Moréas. Zwolennicy nurtu skupiali się wokół czasopism takich jak „Le Symboliste” czy „La Vogue”.
    
Symbolizm wpłynął głównie na rozwój poezji i dramatu, powodując, że stawały się jeszcze mniej dosłowne. Poeta miał prawo do luźnych skojarzeń, nieoczekiwanych zestawień, dowolnych kombinacji. Rozluźnieniu uległy wymagania gatunkowe i miary wierszowe (wprowadzono m.in. wiersz wolny). W dramacie nastąpiło rozluźnienie kompozycji i ograniczenie fabuły. Zdarzenia podporządkowane były głównej myśli utworu i niekoniecznie musiały być ze sobą powiązane w tradycyjny przyczynowo-skutkowy sposób.
    
Założenia

Polecamy również:

  • Maurice Maeterlinck - biografia i twórczość

    Maurice Polydore Marie Bernard Maeterlinck przyszedł na świat w 1949 roku w Gandawie w Belgii. Wywodził się z francuskojęzycznej zamożnej flamandzkiej rodziny, jego ojciec był notariuszem. Od 1874 roku uczył się w jezuickim kolegium Sainte-Barbe, później studiował prawo na Uniwersytecie w Gandawie. W czasie... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 4 =