Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Juliusz Kossak Sobieski pod Wiedniem - opis, interpretacja i analiza obrazu

Ostatnio komentowane
bardzo lubie to moja rodzina
kalioficjalny • 2018-01-18 13:08:57
Chłopiec trzyma bagnet? Wolność trzyma bagnet?
Kuba • 2018-01-18 09:57:13
ten tekst jest bardzo osobisty
stalker • 2018-01-16 19:50:27
www.wp.pl
as • 2018-01-15 17:25:25
Ty fajny
Fajnioszek • 2018-01-14 21:10:46
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Juliusz Kossak Sobieski pod Wiedniem - opis, interpretacja i analiza obrazu

Juliusz Kossak, Sobieski pod Wiedniem
Juliusz Kossak, Sobieski pod Wiedniem (1882)


„Sobieski pod Wiedniem” (lub także „Sztandar proroka”) to obraz namalowany przez Juliusza Kossaka w 1882r. Jak wskazuje tytuł – dzieło odnosi się Odsieczy wiedeńskiej, jednego z największych polskich sukcesów militarnych i wydarzenia, które rozsławiło siłę wojsk zjednoczonych pod sztandarem z Orłem Białym na terenach całej Europy.
    

Opis   

Po zwycięskiej bitwie, na pobojowisku pełnym martwych ludzi i koni, przed oblicze króla Sobieskiego przybywają polscy rycerze niosący turecki sztandar o złoto-zielonych kolorach. Polski władca znajduje się po lewej stronie w centralnej części dzieła, a za nim znajdują się oddziały husarii z polskimi flagami wzniesionymi do góry na kopiach. Kontrastem do tej wielkiej potęgi jest rozciągające się po prawej stronie pobojowisko. Można dostrzec na nim zniszczone sprzęty wojenne, ciała koni oraz ludzkie zwłoki przyodziane w tureckie stroje. Rozmiar zwycięstwa Polaków jest imponujący, a jego dopełnieniem jest wspomniany wcześniej sztandar. Przez zwycięzców (a zapewne także wielu odbiorców dzieła Kossaka) uznany został on za tzw. sztandar proroka – jedną z najcenniejszych relikwii wyznawców islamu (miał nosić go sam Mahomet). Proporzec wysłano nawet

Polecamy również:

 • Dalsze konflikty polsko-tureckie w XVII w.

  W II połowie XVII w. rządy w Turcji znalazły się w rękach wielkich wezyrów z rodu Koprulu. Ci ostatni dążyli do podniesienia międzynarodowego znaczenia Turcji oraz zapełnienia skarbu na drodze zaborczych wojen. W swoich działaniach chcieli poszerzenia terytorium Turcji o południowo – wschodnie ziemie... Więcej »

 • Pokój w Karłowicach - postanowienia, znaczenie

  Drugi etap wojny polsko – tureckiej z II połowy XVII w. miał miejsce w latach 1683 – 1699. Już w pierwszym roku zmagań miała miejsce odsiecz Wiednia i odniesione podczas niego wielkie zwycięstwo króla polskiego Jana III Sobieskiego nad siłami Kary Mustafy. Więcej »

 • Marysieńka Sobieska - biografia

  Maria Kazimiera d`Arquien urodziła się 28 czerwca w roku 1641 w Neveres (Francja). Była córką Henryka Margrabiego de la Grange d`Arquien – kapitana gwardii szwajcarskiej na dworze księcia orleańskiego i ochmistrzyni na dworze Marii Gonzagi (późniejszej Ludwiki Marii, żony króla polskiego... Więcej »

 • Jan III Sobieski - panowanie (polityka wewnętrzna, zagraniczna)

  Rzeczpospolita w roku 1672 była całkowicie nieprzygotowana na atak ze strony Turków, wskutek czego zdobyli oni z łatwością Kamieniec Podolski, a następnie wkroczyli na Ukrainę. W tej sytuacji ówczesny król Polski – Michał Korybut Wiśniowiecki, zawarł z Turcją pokój w Buczaczu. Nie... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 2 =