Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Vincent van Gogh Słoneczniki - opis, interpretacja i analiza obrazu

Ostatnio komentowane
rwe
rwe • 2017-03-23 20:38:22
wybutne opracowaniw
liku • 2017-03-23 19:22:55
Nie o to mi chodziło... ale i tak dobra robota...
Andzela122 • 2017-03-23 14:51:32
Tu nie jest napisane i chrzcie
Krzysiek • 2017-03-22 20:25:45
Ciekawe informacje :)
Elo • 2017-03-22 14:39:42
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Vincent van Gogh Słoneczniki - opis, interpretacja i analiza obrazu

Vincent van Gogh wielokrotnie powracał do tych samych krajobrazów, scen, twarzy czy przedmiotów. Wiele jego prac opartych jest na jednym motywie, powielanym w różnych ujęciach. Nie inaczej jest w przypadku „Słoneczników”. Łącznie powstało 11 dzieł na ich temat: 4 w Paryżu i 7 w Arles. Za najwybitniejszy uznaje się obraz zatytułowany „Martwa natura: wazon z dwunastoma słonecznikami”, pochodzący z 1889 roku, a więc z okresu spędzonego w Arles.

Vincent van Gogh Słoneczniki opis obrazu
Vincent van Gogh „Martwa natura: wazon z dwunastoma słonecznikami”

 

Na obrazie widnieje dwanaście słoneczników w różnych stadiach rozwoju o dość dziwnie powyginanych łodygach. Całość jest jasna, przeważają różne odcienie żółci, kontrastujące z chłodnym tłem niebieskiej ściany. Tło, podobnie jak na innych obrazach, podzielone jest na dwie części. Dolna – znacznie mniejsza – jest żółta, przedstawiona została na niej tylko część wazonu, natomiast kwiaty w całości mieszczą się na górnej – błękitnej – części tła.

Jest to jeden z niewielu obrazów van Gogha tchnący radością i optymizmem. Warto przypomnieć, że cały cykl powstawał z myślą o udekorowaniu „Żółtego Domu”, do którego miał się wprowadzić Gauguin. Entuzjazm i radosne oczekiwanie znalazło odzwierciedlenie w tematyce i kolorystyce dzieła. Słoneczniki kojarzą

Polecamy również:

 • Secesja w architekturze

  Secesja w architekturze przejawiała się w dążeniu do nadania budynkom zupełnie nowej formy, oderwania się od stylu klasycznego. Twórcy tego nurtu usilnie starali się odciąć od wszelkich wzorów – jedynym wyznacznikiem estetyki miało być natchnienie i fantazja artysty, bez jakichkolwiek odniesień... Więcej »

 • Paul Gauguin - biografia i obrazy

  Eugene Henri Paul Gauguin urodził się w 1848 roku w Paryżu. Jego ojciec był dziennikarzem związanym z radykalnym pismem „Le National”, a jego babcia – Flora Tristan – zasłynęła jako pisarka i działaczka na rzecz socjalizmu. Matka Paula pochodziła z Peru, tam też rodzina wyemigrowała po... Więcej »

 • Secesja - cechy, przedstawiciele, charakterystyka

  Secesja to określenie stylu w sztuce europejskiej i amerykańskiej, panującego na przełomie XIX i XX wieku (od lat 90. do początku XX w). Termin wywodzi się od łacińskiego słowa seccesio, które oznacza „odejście”, „oderwanie się”. Więcej »

 • Ekspresjonizm w malarstwie - cechy, przedstawiciele, obrazy

  Ekspresjonizm to nurt w malarstwie cechujący się dążeniem do wywarcia silnego wrażenia na odbiorcy. Expressio z łaciny oznacza „wyrażam”. Słowa ekspresjonizm w odniesieniu do malarstwa po raz pierwszy użył J.A. Hervé, nazywając w ten sposób cykl swoich obrazów wystawionych w Salonie... Więcej »

 • Symbolizm - cechy, przedstawiciele, opis

  Symbolizm jako kierunek w sztukach plastycznych i literaturze zapoczątkowany został w II połowie XIX stulecia. U jego podstaw legło przeświadczenie, iż świat poznawany przez człowieka jest tylko pozorny, a w jego głębi (pod tym, co dostępne ludzkiemu poznaniu) kryją się prawdziwe wartości, których nie da się... Więcej »

Komentarze (3)
1 + 4 =
Komentarze
Zuza • 2015-10-21 20:55:33
jesteś nauczycielem/nauczycielką ,a nie umiesz napisać słowa ,, każdego'' wątpliwe
1234567890 • 2015-01-10 10:15:41
Uczę w Płoniawach Bramura nie radzę brać z internetu i sprawdze karzdego prace ale nie bede stawoiala pocen chyba że któś nędzie miał z internetu!!!!!!!
... • 2015-01-10 10:13:43
Może byc ale tylo jedno zdanie mi isę przydało!!!!!!