Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Dobra pani - problematyka - strona 2

Ostatnio komentowane
Dobre
Zbyszek • 2018-05-21 19:22:22
janusz
janusz • 2018-05-21 19:06:03
słabe
Janusz • 2018-05-21 17:41:29
slabo
msk • 2018-05-21 16:47:14
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

jednym z haseł pozytywistów była kwestia edukacji (głównie kobiet).

Wyrwana z naturalnego środowiska Helka, dorasta w świecie, którego częścią nigdy nie będzie. Zostaje przyzwyczajona do życia „salonowego” i nabywa nieprzydatne, obce jej statusowi społecznemu maniery, nawyki i zachowania. Dziewczynka po powrocie do ubogich krewnych nie potrafi odnaleźć się w dawnym środowisku. Jest narażona na kpiny i żarty ze strony dzieci mularza, które nie rozumieją, jej zachowania:

(…) - Ona dziś już trzeci raz czesze się, a dwa razy myła sobie paznokcie – wzgardliwie zauważyła starsza dziewczynka.
- Elegantka! Lala!- dorzucił chłopiec (…).

Podarunki i stroje otrzymywane od dawnej opiekunki jawią się w domu Jana jako groteskowe, nieprzystające do otoczenia:

(…) miała ona na sobie szubkę z błękitnego atłasu łabędzim puchem obszytą. Atłas był jeszcze świeży i błyszczący, ale śnieżne niegdyś obszycie wyglądało, jakby było wyjęte z popiołu (…) w tych niskich, ciemnych ścianach (…) strój ten, jako też delikatność cery jej, rąk i ruchów okrywały ją współśmiesznym, współbolesnym piętnem głębokiej z całym tym otoczeniem dysharmonii (…).

Polecamy również:

  • Dobra pani - plan wydarzeń

    1. Janowa przyprowadza sierotę Helkę do domu pani Eweliny 2. Krzycka oddaje pod opiekę służącej swojego pieska Elfa, ponieważ ten ją znudził 3. Helka pod okiem „Dobrej pani” poznaje język francuski, dobre maniery oraz uczy się dobrego gustu i smaku. Więcej »

  • Dobra pani - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, znaczenie tytułu)

    Nowela została przedrukowana po raz pierwszy w zbiorowej książeczce wydanej na cześć T.T. Jeża pod tytułem „Ognisko”, w roku 1882. Ukazała się także w dwóch zbiorach: najpierw w zbiorze „Panna Antonina” w roku 1888, a później w zbiorze o tytule „Trzy nowele” w roku... Więcej »

  • Dobra pani - bohaterowie

    Ewelina Krzycka - bogata, bezdzietna wdowa uwielbiająca splendor, przepych i dalekie podróże. W swoim życiu kieruje się wyłącznie chwilowymi kaprysami i zachciankami. Egoistka i egocentryczka. Wyrachowana kobieta, która nie liczy się z uczuciami innych. Kolekcjonuje ludzi i zwierzęta tak, jak inni... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 3 =