Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Pragmatyzm - definicja, założenia, przedstawiciele

Ostatnio komentowane
lubie to
ola • 2015-10-06 18:22:49
nie lolu widać że jesteś super itp. jestem twoim fanem PS na te strone przypadkowo kupa...
cześć nie lol • 2015-10-06 18:24:22
Czy to drugie dziecko to nie dziewczynka?
Basia • 2015-10-06 17:23:47
TO JEST COOL
DDD • 2015-10-06 15:11:44
powstanie styczniowe było w 63 a nie 64, poza tym swietny tekst, bardzo pomocny :)
koko • 2015-10-05 21:33:03
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Pragmatyzm to jeden z ważniejszych kierunków filozoficznych, jakie powstały na przełomie XIX i XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Prekursorem, a jednocześnie pomysłodawcą nazwy był Charles Peirce – logik i matematyk, zwolennik ścisłości i przydatności filozofii. Za głównego propagatora pragmatyzmu uważa się natomiast Williama Jamesa.

Pragmatyzm odcinał się od idealizmu, natomiast korzystał z kierunków empirycznych. W centrum pragmatyzmu znajdują się filozoficzna metoda i teoria prawdy. Metoda pragmatyczna, jak twierdzi Władysław Tatarkiewicz, to taka, która odżegnuje się od werbalizmu, abstrakcji i rozważań teoretycznych, a sięga po praktyczne doświadczenie. Empiryczne skutki określonego twierdzenia stają się więc głównym kryterium jego słuszności. Co więcej, jeśli dwie sprzeczne teorie prowadzą do tych samych konsekwencji, to ich istota jest taka sama.

Jeżeli zaś chodzi o teorię prawdy, pojmuje się ją nie w sposób tradycyjny – jako zgodność danego twierdzenia z rzeczywistością – ale jako taki zespół sądów, które człowiek na podstawie własnego doświadczenia uznaje się za prawdziwe i użyteczne. Prawda w ujęciu pragmatystów traci zatem charakter uniwersalny i staje się czymś relatywn

Polecamy również:

 • Egzystencjalizm - definicja, założenia, przedstawiciele

  Egzystencjalizm to jeden z najważniejszych prądów filozofii XX wieku, który zdobył wielką popularność w czasie II wojny światowej, a także w latach 50., stając się inspiracją dla wielu znanych artystów.

 • Katastrofizm - definicja, przedstawiciele, znaczenie

  Katastrofizm to nurt w myśli filozoficzno-społecznej dwudziestolecia międzywojennego, który powstał na początku lat 30. Katastrofizm miał trzy podstawowe oblicza: kulturowe, ekonomiczne oraz polityczne.

 • Fenomenologia - definicja, założenia, przedstawiciele

  Fenomenologia to jeden z najważniejszych dwudziestowiecznych nurtów w filozofii niemieckiej. Jego twórcą był Edmund Husserl, który rozumiał fenomenologię jako teorię poznania i bytu. Dla tego myśliciela była ona filozofią naukową, traktującą o faktach oczywistych, które można poznać za...

 • Martin Heidegger - biografia i filozofia

  Martin Heidegger urodził się w 1889 roku. Odbył studia w zakresie scholastyki we Freiburgu i Marburgu pod opieką naukową Henryka Rickerta. Filozof interesował się również fenomenologią Husserla i Maxa Schelera, a także poglądami Kierkegaarda.

 • Karl Jaspers - biografia i filozofia

  Karl Jaspers urodził się w 1883 roku w Dolnej Saksonii. Początkowo studiował prawo, jednak potem zmienił zainteresowania i zajął się medycyną, a dokładnie psychiatrią (uczył się w Berlinie, Getyndze i w Heidelbergu). W 1910 roku ożenił się z Gertrudą Mayer.

Przepisz kod:
wczytaj nowy