Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Artur Grottger Pożegnanie powstańca - opis, interpretacja i analiza obrazu

Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

„Pożegnanie powstańca” Artura Grottgera powstało w roku 1866, a więc dwa lata po upadku powstania styczniowego. Ten heroiczny zryw, chociaż uczestniczący w nim spotkali się z wielkimi represjami ze strony zaborców, zyskał w oczach Plaków olbrzymie uznanie i stał się symbolem waleczności ludzi pragnących przywrócić ojczyźnie wolność.

Artur Grottger Pożegnanie powstańca opis obrazu
Artur Grottger „Pożegnanie powstańca” (1866)

 

„Pożegnanie powstańca” - opis

Dzieło Artura Grottgera namalowane zostało farbami olejnymi na tekturze. Na pierwszym planie widać dwie postaci: powstańca w pozycji półstojącej oraz - prawdopodobnie - wybrankę jego serca, która przypina do czapki mężczyzny ozdobę w kształcie koła czerwonego w środku i białego na zewnątrz, przypominającą rozetę. W czasie powstania styczniowego wojska polskie nie miały jednolitego umundurowania, tego rodzaju oznaczenia pozwalały więc rozpoznawać współtowarzyszy walki.

Para przedstawiona została w sposób dość statyczny. Odziany w brązowy mundur z przepasaną u lewego boku szablą i gruby płaszcz mężczyzna patrzy z głębokim uczuciem na kobietę. Jego wybranka nosi piękną czarną (kolor żałoby) suknię sięgającą ziemi Na ukochanego spogląda w zamyśleniu, ze smutkiem, który stara się ukryć pod pozornym spokojem. Być może przypinające

Polecamy również: