Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Powieść fantasy - definicja, cechy, przykłady

Ostatnio komentowane
Halloj! Vilka fina kort du gjort. Jag har sett det de4r med symaskinen men det orkar jag i...
Harold • 2014-12-21 10:36:21
That's an expert answer to an innesertitg question
Eric • 2014-12-21 10:35:43
že si to ty,chude1 Liška,tak ti přede1m na to zblbnuted sve9 know-how a to zcela gtrais...
John • 2014-12-21 10:30:26
I love it when damage boemecs an integral part of an object's history once the weeping is ...
Daniel • 2014-12-21 10:27:20
I'm out of league here. Too much brain power on dipaysl!
Shubham • 2014-12-21 10:26:36
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Definicja i cechy

Powieść fantasy to odmiana literatury fantastycznej (występująca np. obok science-fiction, social-fictiion, political fiction), w której świat przedstawiony z jednej strony nosi znamiona realistyczne (ma konkretny, uszczegółowiony charakter), z drugiej natomiast znacząco różni się od rzeczywistości. Czasoprzestrzeń powieści fantasy w przeciwieństwie np. do naukowej wersji fantastyki zbliża się do rzeczywistości mitu i baśni, często korzysta z folklorystycznych obyczajów i wierzeń. Ważną płaszczyzną odniesienia dla literatury fantasy są kultury archaiczne – ich obyczajowość i mitologia, np. kultura celtycka. Fabuła obfitująca w niezwykłe wydarzenia i zwroty akcji najczęściej dotyczy uniwersalnych problemów walki dobra ze złem. Główna postać to często bohater mesjański, którego zadaniem jest uratowanie świata zagrożonego zagładą.

Przedstawiciele i przykłady dzieł

Najsłynniejszym przedstawicielem gatunku był John Ronald Tolkien (cykl „Władca pierścieni”, „Hobbit”). Niejednokrotnie powieść fantasy przyjmuje postać literatury popularnonaukowej, często dla dzieci i młodzieży. Można tu zaliczyć „Opowieści z Narnii” C. S. Lewisa, „Kroniki Diuny” Franka Herberta, „Pieśń ognia i lodu” George’a R. Martina, „Czarnoksiężnika z archipelagu” Ursuli K. Le Guin, W literaturze polskiej natomiast nurt fantasy reprezentuje proza Andrzeja Sapkowskiego („Saga o Wiedźminie”, trylogia husycka).

Polecamy również:

 • Powieść realistyczna - definicja, cechy, przykłady

  Powieść realistyczna narodziła się w XIX-wiecznej Francji. Po raz pierwszy terminu tego użyto w 1826 r. w trzynastym numerze „Mercure français du XIX siecle”. Stanowiło ono wtedy synonim tzw. „literatury prawdy”, miało jednak znaczenie pejoratywne, gdyż kojarzyło się z tym, co jest...

 • Powieść awangardowa – geneza, cechy, przykłady

  Powieść awangardowa ukształtowała się na początku XX wieku jako jeden z gatunków literatury awangardy. Wyodrębniła się ona w obrębie takich kierunków, jak ekspresjonizm czy surrealizm. Powieść ta posiada różnorodne realizacje, choć można tu wyróżnić pewne cechy wspólne.

 • Powieść parabola - definicja, cechy, przykłady

  Powieść-parabola jako osobny gatunek wyodrębniła się w XX wieku. Geneza tej formy sięga jednak czasów starożytnych. Parabola to inaczej przypowieść, a więc gatunek biblijny, w którym sens dosłowny jest maską sensu metaforycznego (często alegorycznego, dydaktycznego czy moralistycznego).

 • Powieść psychologiczna - definicja, cechy, przykłady

  Literackie zaczątki powieści psychologicznej sięgają czasów pogranicza starożytności i średniowiecza. To właśnie wówczas ukazywały się pierwsze teksty, których głównym zadaniem było ukazywanie emocji i przemyśleń podmiotów mówiących. Często miały one charakter...

 • Powieść polityczna – defincja, cechy, przykłady

  Powieść polityczna to typ powieści, której podstawowym wyznacznikiem jest poruszana przez nią problematyka, dotycząca najczęściej mechanizmów walki o władzę. Gatunek ten jest inspirowany aktualną sytuacją polityczną, rozgrywkami różnych opcji i stronnictw, a także istniejącymi napięciami...

Przepisz kod:
wczytaj nowy